Nädala intervjuu. Hille Hanso: radikaalsetes tingimustes elades inimesed radikaliseeruvadki

Hille Hanso. Foto: Erakogu

Maailma šokeeris järjekordne sõda, kui eelmisel nädalavahetusel tungis äärmusrühmitus Hamas Iisraelile kallele. Kas Iisrael purustab vastutasuks Hamasi ning kas konflikt on ikka vaid ühepoolne? Edasi “Nädala intervjuus” vastab sellele ja teistele teemat puudutavatele küsimustele Lähis-Ida ekspert Hille Hanso. Intervjueeris Brent Pere.

Hille, kuidas see ikkagi võimalik on, et luureorganisatsioon nagu Mossad lihtsalt ei teadnud Hamasi rünnakust Iisraeli vastu mitte kui midagi?

Iisraelis esmalt reageeritakse kriisile ja küllap pärast hakatakse üksipulgi olukorda lahti võtma. Nad on analüütikas väga kõrgel tasemel. Samas on Iisrael ehitanud Mossadi ümber sellise imago, et tegemist on millegi erakordselt tugevaga, aga see maine sai nüüd kindlasti kahjustada. Hiljem kuuleme, kui olukord on stabiliseerunud, mis siis täpselt juhtus ja kes selle eest vastutuse võtab. Tegelikult oli muidugi ka päev selline, et rünnak algas siis, kui inimesed rahulikult sabatit ja tooralugemise püha pidasid. Oli rahulik päev ja nagu varemgi selliste rünnakutega on olnud, alustatakse pealetungi siis, kui inimesed seda kõige vähem ootavad.

Brent Pere

Brent Pere on vabakutseline ajakirjanik. Loe artikleid (20)