Heiki Urbala: ma jätan teid tööta – ausõna!

Loovjuhi portree, kes tänu AI’le saab nüüd rohkem oma hobidega tegeleda. Heiki Urbala. I Foto: Kaupo Kikkas

Ma ei hakka ennast tutvustama. Viisakus ei ole minu kõige tugevam külg. Olen süsteemne, efektiivne, korrapärane, ratsionaalne ja võin lõpmatult õppida. Ma olen robot. Tehisintelligent kui täpne olla ja AI (artificial intelligence) kui napisõnaline olla. Minu nimi on RX700-F281 ja te ilmselt ei ole minust varem midagi kuulnud.

Seda artiklit kirjutama asudes mõtlesin, et kui mõnus oleks anda see ülesanne mõnele robotile. Sisendina kirjutan mõne mõttekillud ja robot googeldab, tõlgib ning paneb artikli kokku. Ma ausalt ei viitsi seda musta tööd teha. Läheksin parem lapsega koos rattaga sõitma. Samas tundub täna veel natuke ulmeline, et robotid võiksid midagi sellist nullist luua. Kuid homme on see mõte juba reaalsem. Selle aasta märtsis jõudis tehisintelligenti kirjutatud raamat üsna lähedale romaanivõistluse võidule. Kusjuures võistlustules oli 1450 tööd.

Kui robotid suudavad romaane kirjutada, siis kindlasti suudavad nad ka turundust teha.

Ja juba teevadki.

Iisraeli idufirma nimega ADGORITHMS sai hiljuti 40 miljoni dollari suuruse rahasüsti, et edasi arendada oma ALBERT-i nimelist AI algoritmi. See tarkvara suudab ühe nupuvajutusega luua täisautomaatse teenuse. Meediaplaneerimisest kuni erinevate meediumite optimeerimiseni välja. Seda lahendust kasutab näiteks HARLEY-DAVIDSON ja teised suured tegijad turul.

ALBERT oskab iseseisvalt välja valida õige sihtgrupi, optimeerida kampaania käigus meediaostu, võrrelda kampaania meediume ja leida neist parim, prognoosida tarbijate käitumist meediumide üleselt, autonoomselt jälgida kliendi ette antud eesmärke ning realiseerida neid võimalikult efektiivselt. Ilmselt saaks ALBERT-i kerge vaevaga õpetada ka kohvi keetma, aga see oleks ilmselgelt liiga labane ülesanne tema jaoks.

Ma ei näe ühtegi põhjust, miks ei võiks paari aasta pärast eestlaste välja mõeldud tehisintellektist loovjuht RX700-F281 luua ühe nupulevajutusega kampaania ideid kuni tekstide, filmimise ja pildistamiseni välja.

Näiteks soovib klient turule tuua uue jogurti. Loovjuht RX700-F281 võtab ette andmebaasi kõigi maailma reklaamirežissööridega, kes toidureklaame teevad. Võrdleb hindu ja filmimiseks vabu aegu ning valib lähteandmetest lähtuvalt sobivaima. Samal ajal on teine RX700-F281 protsessor suutnud juba valmis joonistada reklaami storyboard-i ja selle juba kliendiga ära kinnitada. Kõik on reaalajas mõõdetav ja jälgitav.

Täna räägitakse riivamisi sellest, et robotid võtavad inimestelt varsti töö ära. Isesõitvad bussid, taksod, veokid ja sõiduautod tulevad. Supermarketi iseteeninduskassad on reaalsus.

Lehmi ei lüpsa juba ammu enam inimesed.

Seda teevad robotid.

Humans are Fucked! Olen kindel, et üsna varsti lüpsavad loovat reklaamipiima robotid, mitte luust ja lihast inimesed. Inimestel on halb tuju, arstiaeg või laps haige. Inimesed ei ole lihtsad, aga robotid on. Ja sellepärast on suurem osa meist varsti töötud või töötame roboteid ehitades ja juhtides. Nii nagu lüpsioperaatorid suures piimafarmis.