Viljar Arakas: peame olema valmis majanduslikult kitsamaks ajaks. Märkmeid suvest

Viljar Arakas. Foto: Iris Kivisalu

Sügis tuleb sel aastal teisiti ja peame olema valmis majanduslikult kitsamaks ajaks.

Suvi on ettevõtluse seisukohast alati madalhooaeg, kui just ei tegele meelelahutuse, siseturismi või näiteks jäätisetootmisega. Oma 25-aastase tööstaaži juures ei mäleta ma nii vaikset suve kui sel aastal: telefonid vaikisid, meilikastis ulus tuul ja tundus, et kõik on justkui “ära”. Pigem vaimselt kui füüsiliselt. Suvi on loomulik puhkuste aeg, ent tänavu oli hõng kuidagi olemuselt teine. Samas sai ajakirjandusest lugeda ähvardavaid pealkirju küll jaetarbimise ja ekspordi mahtude järsust vähenemisest ning eraisikute rahakotte tühjendavast ajaloo kiireimast intressitõusust. Liikudes suvel aktiivselt Eestis ringi, ei lakanud ma aga imestamast, kuidas nii füüsiliselt kui moraalselt amortiseerunud sovetiaegne hotellituba saab kohalikus kuurortlinnas maksta 250 eurot öö eest, aga sai. Suvituslinnade restoranid olid külastajatest tulvil ja hinnakiri oleks ajanud kadedaks iga Vahemere-äärse toitlustaja. Peene nimega dissonants makro- ja mikromajanduse vahel oli sel suvel tajudes maksimaalne. Miskipärast meenutas see muretus kangesti vaikust enne tormi.

Peale koroona-, julgeoleku-, energia-, inflatsioonikriisi vajasime kõik mentaalset puhkust. Tundsin seda kevadel väga selgelt ka ise. Viimase kolme aasta jooksul oli majanduselus juhtunud rohkem kui viimase kümnendiga kokku. Muutustega kaasas käimine on olnud suur katsumus kõigile ettevõtluses osalejatele. Muudatused on vaimselt alati koormavad. Kui keskkond muutub järsku, siis pole võimalik oma äri nii kärmelt painutada, kui sooviks. Meid kõiki seovad varem langetatud äriotsused, mis tehtud hetke parimas teadmises, ning taustsüsteemist tingitud muutused mõjuvad otsustajaile raskelt. Sabakondiga tunnetan, et sügis tuleb sel aastal teisiti ja peame olema valmis majanduslikult kitsamaks ajaks, kui paljud meist on harjunud, ning seda kauem, kui täna arvata tahaks. On selge, et kriisid meie kahel peamisel Põhjala eksportturul, sellest tulenev kaubandusmahtude vähenemine, ei lähe meite majanduselust mööda nii nagu koroonakriisi esimene laine – kõik ootasid toona majanduslikus võtmes maailmalõppu, kuid elu jätkus hoopis hoogsamalt juba paar kuud pärast eriolukorra väljakuulutamist.

Viljar Arakas

Viljar Arakas on ettevõtja, Balti riikide suurima ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja EfTEN Capital tegevjuht. Loe artikleid (15)