Repliik. Peep Peterson: väike samm isiklikult, suur samm riiklikult

17.04.2023, Tallinn. Uued ministrid andsid riigikogu ees ametivande. Pildil Kaja Kallas ja Taimar Peterkop. Foto Madis Veltman, Postimees/Scanpix

Alandlikkus ja oma vigade tunnistamine on väärtused ühiskonnas, mille poole püüdleme. Mitte pidev eneseõigustamine. Peaminister on olnud kõrgete moraalistandardite eestkõneleja. Nn idavedude skandaalis võib juriidiliselt kõik olla korrektne, aga asjad peavad mitte ainult olema, vaid ka näima ausad. Peaminister ei saa pugeda põhjenduse „Ma ei saa aru, milles mind süüdistatakse“ taha. Kui ühiskond on väärtuskonfliktis valinud poole, ei ole tark seda eirata.

Tagasiastumise positiivses mõjus riigile näivad olevat ühel meelel nii opositsioon, suur osa ühiskonnast, meediaväljaanded kui ka president. Koalitsioonipoliitikud on selles küsimuses hoidnud madalat profiili. Alljärgnevalt avaldame koalitsiooni kuuluva Sotsiaaldemokraatide juhatuse liikme Peep Petersoni isikliku seisukoha, millega ta soovib anda märku, et “sotsid põevad toimuvat absurdi seespidiselt väga tugevalt”.

“Kriisiaegadel on inimesed ikka koondunud oma liidrite ümber ja teinud seda, mida liidrid juhatavad. Kaja Kallas on olnud hea koondaja ja hea teejuht, nautinud erakordset tuge valimistel ja ajanud Eesti julgeoleku asja tarmukalt Eestis ja Euroopas. Ta on survestanud Euroopat Venemaale selga pöörama, isegi kui see tähendab üle jõu käivaid energiakulusid, meeletut ärikahjumit või töökohakaotust. Mitte kõik, aga väga paljud on selle valu sisse võtnud uskudes, et seistakse ühise õige asja eest. Nii on riigile kuuluv raudteefirma Operail lõpetanud valitsuse suunisel kõik oma Venemaaga seotud tegevused, mistõttu on tulnud koondada pooled töötajad ja ka ülejäänute tulevik pole selge. Piiratud on olulise tooraine vedu enamusele meie tööstusharudest, mis andis eriti valusalt tunda puidu töötlemises. Ka see valu on vaikimisi alla neelatud. Tegu on inimeste ja peredega, kellel suure tõenäosusega pole palju sääste pangas.