Merle Viirmaa: kumb on parem – rohkem või vähem valikuid?

Merle Viirmaa.

Meil on tavaliselt rohkem valikuid, kui ise näeme. Nii filosoofilises kui väga praktilises mõttes. See, kui palju valikuid on otsustamiseks aga paras, sõltub suuresti olukorrast, kontekstist ja isiklikest eelistustest. Ning kuigi kindlat arvu on raske määrata, siis mõned üldised suunised saab siiski välja tuua.

Liiga vähe valikuid?

Kogu coaching’u võti seisneb teadlikkuse kasvatamises. Kontrollida saab ju vaid seda, millest teadlik oled. See, millest sa teadlik pole, kontrollib sind. Teadlikkus loob ruumi valikutele: mida teadlikum sa oma võimalustest ja piirangutest oled, seda rohkem võimalusi ning valikuid sinu ees avaneb. Vaatenurk laieneb ja sa näed erinevaid võimalusi. Oma coach’i-praktikas aga märkan tihti, kuidas klient piirab end ja laseb valikutest keeldudes teistel enda eest otsustada.

Talupojaloogika ütleb, et mida rohkem on valikuid, seda parem on otsus. Kaks kolmandikku äriotsuseid pidavat baseeruma küsimusel, kas peaksime midagi tegema või mitte. 168 suuremat otsust hõlmava uuringu põhjal leidis Paul Nutt, et vaid 29% meeskondadest kaalub enam kui üht alternatiivi. Nutt leidis, et “kas teeme seda või mitte midagi” otsustest olid pikemas perspektiivis ebaõnnestunud 52%, samas kahe või enama alternatiiviga otsustest kujunes ebaõnnestunuks vaid 32%.

Merle Viirmaa

Merle Viirmaa on juhtimiscoach (PCC) ja AoEC coachingu programmide õppejõud EBS’s. Tal on 20 aastat juhikogemust Eesti suuremate meediaettevõtete juhatustes, coachina on ta olnud partner rohkem kui 100 juhile. Loe artikleid (12)