Raul Oreškin: vanausuliste jaanipäev

Foto: Scanpix

Kui me 11 aastat tagasi Varnjasse maja ostsime, iseloomustasid naabrid eelmisi elanikke nõnda: “Käisid siin kord aastas, tavaliselt jaanipäeval, niitsid muru ja tegid šašlõkki, rääkisid linnalugusid ja lubasid peagi tagasi tulla, aga nägime neid alles järgmisel pööripäeval, mil kõik kordus.”

Jaanipäeva peetakse Peipsiveerel tavaliselt kahel korral: 23. juunil ja vana kalendri järgi veel 7. juulilgi. Kohalikud ütlevad jaanipäeva kohta Ivanov den (Ivani päev). Kui palju aga vanausuliste suvise pööripäeva traditsioonid erinevad eestlaste rahvapärimusest? Vaatame kohe järgi.

Raul Oreškin

Raul Oreškin elab sügistalvisel perioodil Tartus ning kevadel ja suvel vanausuliste külas Varnjas, kus nad koos elukaaslase Kaili Kasega kalurimaja paadikuuris igal suvel Voronja galerii avavad. Viimastel aastatel on Raul tegutsenud ka kokana Karlova kodukohvikus „Lev ja Leevike“, avanud Aparaaditehases HAKI galerii ja töötanud teatrijuhina Tartu Uues Teatris. Raul on "Minu" lugude sarjas ilmunud raamatu "Minu Peipsiveer" autor ning käesoleval aastal ilmus Tartu linna tellimusel tema kolmas raamat "Tartu hääled". Raul jagab Edasi lugejatele oma tähelepanekuid eluolust Peipsiveerel ja Tartus ning laiemalt kultuuripõllul toimuvast. Loe artikleid (41)