Ilmar Raag: sõja mitteromantiline pool

President Zelenskõi külastamas eesliinil asuvaid kodanikke ja sõdureid. 26. juuni, 2023, Melitopol. Foto: Scanpix

Sõja tegeliku võitmise mõõdupuuks on mittesõdiva elanikkonna seas paratamatult tekkivate negatiivsete nähtuste võitmine.

Artikkel on äsja ilmunud ka Edasi paberajakirja suvenumbris, mis on saadaval suuremates kioskites üle Eesti ja jaekaupluste ajakirjandusletis.

Milliseks kujuneb Ukraina pärast sõda? Ukraina ohvitser, kellelt ma seda küsin, naeratab kavalalt ja veidi nukralt. Ta tuletab meelde, mida papa Carlo ütles Buratinole: “Sa saad näha palju toredat ja tundma palju pettumust. Aga see kõik ei olegi nii hull, sest sul on ju vaid väike puust peake.” See kõlas omamoodi üsna romantiliselt, kuid selle tsitaadi sisu osutab, et sõda on alati väga mitmetähenduslik. Romantiline nägemus sõjast on see, kus üdini õilsad kangelased kaitsevad elu hinnaga vaeseid ja väeteid. Romantiline nägemus on peaaegu alati ühetähenduslik, sest me anname kangelastele kõik andeks. Ometi toimivad sõjas aspektid, mida tahetakse selle lõppedes unustada isegi kiiremini kui vägivalda. Neist me räägimegi.

Ilmar Raag

Ilmar Raag on otsija ja filmilavastaja. Aga ta on olnud ka Riigikantselei Strateegilise kommunikatsiooni nõunik, kus ta tegeles peamiselt kriisikommunikatsiooniga. Loe artikleid (65)