Sven Sakkov. Selged seisukohad ja selge sõnum välispoliitikas

Sven Sakkov. Foto: icds.ee

Laste kasvatamises, aga miks mitte ka laiemalt inimestevahelistes suhetes, on oluline öelda seda, mida mõtled; mõelda seda, mida ütled; ja teha seda, mida ütled. Välispoliitikas on samamoodi.

SVEN SAKKOV on Eesti erakorraline ja täievoliline suursaadik Soomes. Artikkel esindab isiklikke, mitte tingimata tööandja seisukohti.

Populistlike erakondade valijaid iseloomustab üks ühine asjaolu. Kui neilt küsida, mis neid oma poliitilise lemmiku juures kõige rohkem võlub, siis vastab enamik: “Ta räägib asjadest nii nagu need on.” Teisisõnu on neil selged sõnumid. Kuna ma sisepoliitikast tuhkagi ei tea ja sihilikult kõrvale hoian, siis räägin edasi välispoliitikast. Ka seal on selgest sõnaseadmisest ilmne poliitiline kasu; lisaks valijatele tundub ka teistele riikidele meeldivat, kui sõnum on selge ning ka selgelt ja keerutamata esitatud. Diplomaadi jaoks on vähe riskivabamaid tegevusi kui enda esindatava riigi välispoliitika kiitmine. Ent vähemalt kiidan ma oma kolleege ja poliitikuid, ma ise pole käsipidi selles köögis olnud. See-eest ei saa keegi mult võtta põhiseaduslikku õigust kodanikuna uhke olla Eesti välispoliitika selgete põhimõtete, selge sihi ja selge sõnastuse üle. Ning mis veelgi olulisem – see on olnud efektiivne. Ega muidu ei peetaks riiki, mille elanikkond moodustab Euroopa Liidu omast 0,3% ja SKP 0,23%, selle sõja ajal üheks käputäiest mõjukatest riikidest EL-i laua taga.

Sven Sakkov

Sven Sakkov on Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor. Loe artikleid (3)