Anu Toots: lubage tutvustada – Thomas Piketty

Thomas Piketty. Foto: Scanpix

Lääne teadlased õhtusöögilauas üldiselt tööasjadest ei räägi. Thomas Piketty’st räägitakse aga “nii söögi alla kui söögi peale”.

The Guardian tituleeris mehe majandusteaduse rokistaariks, kollane press lisab sinna mõnuga ette “vasakpoolne”. Rokistaari kuuluse tõi Thomas Pikettyle tema 2014. aastal ilmunud raamat „Capital in the 21st century”, mida tänaseks on tõlgitud enam kui 60 keelde. Prantsuskeelsele ühiskonnateadlasele on see muljetavaldav saavutus.

Põhiliselt tegeleb Piketty võrdsuse ja jõukuse jaotumise uurimisega, võttes ette kas pikki ajaloolisi eksursse („A brief History of Equality“, 2022) või siis harutades pulkadeks lahti ebavõrdsuse mehhanisme tänastes ühiskondades. Tema kuulsusele on kindlasti aidanud kaasa julgus olla otsekoheselt kriitiline ja avalikult vasakpoolne. Nt „Time for Socialism“ (2021) koondab endasse valiku tema esseesid, mis ilmusid 2016-2021 ajalehes Le Monde. Kuna Eestis on igasugune  tõenduspõhine poliitökonoomia sovjetiajaga edukalt hävitatud ja vasakpoolset majandusmõtet napib nagunii, siis refereeringi järgnevalt omapoolset valikut Piketty ideedest.

Anu Toots

Anu Toots on sotsiaalpoliitika professor Tallinna Ülikoolis. Loe artikleid (5)