Hanna Laura Kaljo: kuidas mitte surra välja. “Vastupanu väljasuremisele”

Foto lavastuse peaproovist. Foto: Alissa Šnaider

Kuraator Hanna Laura Kaljo jõuab rahvusvaheliselt tuntud somaatilise liikumise terapeutide ja lavastajate Otto Ramstadi ja Olive Bieringaga ning Eesti tantsija ja lavastaja Joanna Kalmuga vesteldes arusaamale, et me tunneme end selle maailma ja tema kliimakriisi osana alles siis, kui saame aru, et maailm ei ole midagi väljaspool seisvat, vaid me ise.

“Vastupanu väljasuremisele” on kohaspetsiifiline ja kogemuslik lavastus, mis kutsub osalejaid väliruumi ennast, keskkonda ning ökoloogilist suhestatust tajuma. Lavastuse keskmes on küsimus, kuidas me isiklikult ja kollektiivselt, oma füüsilise ja emotsionaalse kehaga, ökoloogilist seotust kogeme. Autor: Olive Bieringa. Lavastajad: Otto RamstadOlive Bieringa. Osades: Eline Selgis, Daniel Persson, Helina Karvak jt. Etendused toimuvad Merimetsa kaitsealal 25., 26., 27., 28. mail.

Olive suleb silmad, pöörab pilgu endasse ning tõstab parema käe pea kohale. “Ma elasin… linn on ehitatud sadama ümber ja ma elasin mäenõlval. Õues oli tihti tuuline, sest… külm tuul liikus Antarktika kohalt põhjasuunas,” nõnda meenutab ta lapsepõlve Pōnekes, teisisõnu Wellingtonis, Uus-Meremaal. “Kui väljas oli tuuline ja juhtus olema nädalavahetus, siis ma ronisin mäe tippu ja…,” tema mõlemad käed on nüüd õhus, “kuulasin muusikat… mul oli mu Walkman ja ma tantsisin tuules ning vihmas… lihtsalt olin selles liikumises… või õigemini lubasin sel keskkonnal end liigutada.” Ma näen teda õõtsumas kui laps tugeva tuule käes.