Viljar Arakas: oivikust murelapseks – arengutest ärikinnisvara sektoris

Viljar Arakas. Foto: Sander Ilvest, Postimees, Scanpix

Kinnisvara on lokaalne, kuid üleilmsed trendid mängivad oma rolli ka meil, olgugi et mitte niivõrd hoogsalt, kirjutab Balti riikide suurima ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja EfTEN Capitali juht Viljar Arakas.

Pole midagi parata, ajad on muutlikud, ja kõigil meil tuleb taas kohaneda. Keskpankade massiivse rahatrüki ajastul, mis vältas terve kümnendi ning mil oma tipphetkel oli maailma võlakirjade turul üle 15 triljoni dollari (!) mahus negatiivse intressimääraga võlakirju, paistis ärikinnisvara paljude klassikaliste võlakirjaturu investorite jaoks justkui uus turvaline sadam – suhteliselt stabiilse, kuid vähemalt positiivse tootlusega varaklass.

Tänaseks on finantsturgudel ärikinnisvara üks enim ülemüüdud varaklass, mille pärast muretsevad nii investorid, ajakirjanikud kui ka keskpangad. Nagu ikka langusfaasis, visatakse konkreetse sektori aktsiad lihtsalt maha, liigseid küsimusi ei küsita, ning turgude taastumisel teeb tugevate ettevõtete väärtus kaotatu kärmelt tasa. Praegusel sektori ebapopulaarsusel on kaks omavahel sõltumatut juurpõhjust, mis teineteist siiski võimendavad: koroonakriisi järgselt püsiv vakantsus ning intressimäärade tõus. Kui viimane puudutab selgelt ka meid, siis äripindade täituvuses on olukord maailma suurlinnadega võrreldes siin hoopis parem.

Viljar Arakas

Viljar Arakas on ettevõtja, Balti riikide suurima ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja EfTEN Capital tegevjuht. Loe artikleid (14)