Raivo Vare: Hiina Ukraina sõja valgusvihus

Raivo Vare. Illustratsioon: Toon Vugts

Hiina manööverdab osavalt, et Venemaad n-ö vee peal hoida, sest sellisena oleks viimane sobiv jäälõhkuja jätkuvas peavastasseisus USA-ga ja mõnes mõttes laiemalt Lääne kui sellisega. Ning need huvid ei kao kuhugi.

Möödunud kuul oli seoses Ukraina sõjaga kaks enim tähelepanu tõmmanud teemat. Üheks neist oli ja on küsimus, millal algab Ukraina kauaoodatud suur kevadsuvine vastupealetung. Teiseks aga on maailma tähelepanu keskmes olnud see, mida võtab ette seni Venemaa suurim ja olulisim toetaja Hiina.

Ukraina vastupealetungi ootuses

Viimati on nii USA välisminister Blinken kui Ukraina president Zelenskõi oma Soome-visiidil lubanud, et lähiajal see pealetung ka algab. Venelased ise kardavad, et algab just neile nii tähtsal 9. mail. Ukraina pool hämab jätkuvalt, sest eduka pealetungi üheks klassikaliseks eeltingimuseks on ju vastase strateegiline eksitamine. Eelkõige just rünnaku alguse ja suuna kohta. Lisaks on seni pealetungi jaoks valitsenud ebasoodsad kliimatingimused, aga ilm hakkab paranema ja võimalused rasketehnika kasutamiseks samuti.

Raivo Vare

Raivo Vare on hariduselt jurist, lõpetanud Tartu ülikooli õigusteaduskonna ja EBSi magistriprogrammi cum laude. Olnud riigiminister ning teede- ja sideminister, tippjuht pangandus- ning transpordi- ja logistikasektori firmades. Tegev paljude avaliku sektori ja erialaorganisatsioonide, samuti eraettevõtete juhtorganites. Kord kuus vahendab Raivo Vare Edasi lugejatele oma mõtteid tähenduslikest rahvusvahelise elu sündmustest. Loe artikleid (88)