Marianne Kõrver: vead on need, mis muudavad inimesed ja teosed erakordseks. Valner Valme vestlus

Marianne Kõrver. Foto: Iris Kivisalu

Marianne Kõrver on režissöör, kes avab oma dokfilmides kultuuriinimesi ja -nähtusi. Neid filme vaadates tekib ühtaegu kummastus ja äratundmine. Tema uusim film “Trail Baltic. Väljasõit rohelisse” on samas täiesti teistsuguse käekirja ja temaatikaga. Mulle tundub ta autorina niivõrd põnev nähtus, keda omakorda tasuks veidi avada. Kui Kõrver küsib oma filmides enamasti, miks inimene midagi teeb ja kuidas luua erakordset, siis samad küsimused kerkisid ka tema enda kui lavastaja kohta. Sellepärast saimegi kokku ühes Telliskivi vaiksemas kohvikus, võtsime tee ja vee ja arutasime muidki maailma (Eesti) asju peale filminduse.

“Trail Baltic” erineb su senisest käekirjast. See on muidugi juba sisu poolest teistsugune kui filmid, kus kajastada kultuuritegelasi.

Kindlasti on teistsugune, see oligi eesmärk. Mingi aeg on tore olla samades rööbastes, aga tegelikult tahaks ju edasi liikuda. Film tekkis nii, et kaks aastat tagasi pöördus Eero Epner minu poole mõttega, et Levila tahaks Rail Balticu teemale läheneda kuidagi teistmoodi kui seni. Algul ei tundunud see olevat päris minu teema, sest ma pole pidanud vajalikuks poliitilistel teemadel arvamust avaldada.

Valner Valme

Valner Valme on Edasi kultuuritoimetaja ja Raadio 2 "Lifti" ning Vikerraadio kirjandussaate juht. Loe artikleid (209)