Kaja Kann: Tallinna Linnateater näitab oma uut nägu. Ülevaade uuslavastustest

"Tõhususe sümfoonia". Foto: Tallinna Linnateater

Tallinna Linnateatri kauane kunstiline juht Elmo Nüganen pani 2021. aastal ameti maha ja uueks juhiks valiti Uku Uusberg. Üldse on teatril olnud üleminekuaeg, kolides vanalinnast Kalamajja ja väikestest saalidest suurde. Sel hooajal näitab Linnateater jõuliselt oma uut nägu. Esietendunud on Ivar Põllu, Marta Aliide Jakovski, Rainer Sarneti ja Renate Keerdi lavastused. Kaja Kann teeb ülevaate uuslavastustest.

Linnateatri kodulehel on Oscar Wilde’i tsitaat: “Minu silmis on teater suurim kõigist kunstivormidest, see on kõige vahetum viis, kuidas üks inimene saab jagada teisega seda, mida tähendab olla inimene.” Sellega, kas teatrikunst ikka on suurim kõigist, võib muidugi vaielda, aga mööda tsitaati minnes saab teatri uue näo kohta öelda mõndagi.

Ivar Põllu jaoks, kes kirjutas näidendi “Tunde-märgid” just neile Linnateatri näitlejatele, kes seda mängivad, tähendab inimeseks olemine argipäeva. Tavaline inimene koos oma “tavaliste” kadeduste ja armukadedustega, üleaisalöömiste ning hirmutavalt korduvate mustritega, kus iga järgmine põlvkond püüab ebaõnnestunult olla eelmisest erinev. Jaak Allik on Sirbis juba imestanud, et kõik sarnaneb liiga maailmale, kus me ise elame. Äratundmist äratab ka tegelaste jutu ja mõttemaailma sarnasus näitlejale, kes seda parasjagu ütleb või mõtleb. Või õigemini on Põllu välja toonud meie arvamuse sellest või teisest näitlejast, et jah, just selline ta inimesena mulle tundubki. Tegelikult me ei tea muidugi mitte midagi ei Evelin Võigemastist ega ka Argo Aadlist. Ja tegelikult pole me ka ise oma elu elamises nii tüütult saamatud. Võib-olla tundub Põllule, et Linnateatri tegemised – sealsed sisemised intriigid, suured ja pisikesed püüdlused – on nii maised, või teater ise üldisemalt saamatu. Ja lõppude lõpuks pole Ivar Põllu ka ise sellest süüst puhas; ehk on ta ise see väike vanainimene, kes kunagi sai maailmast palju paremini aru kui tema lapsemeelsed vanemad. Nüüd enam ei saa.

Kaja Kann

Kaja Kann on kaasaegse tantsu koreograaf, tantsija ja treener, ZUGA ühendatud tantsijate ning OMAtsirkuse üks asutajaid. Tegutseb üha enam ka kultuuriajakirjanikuna ja kirjanikuna. Tema teine raamat "Tänavatüdruk" (2020) pälvis Tallinna Ülikooli kirjanduspreemiate jagamisel eripreemia. Loe artikleid (38)