Kristel Randrüüt: sigurite ahvatlev mõrkjus

Orgaanilised belgia endiiviad. Foto: Kristel Randrüüt

Mõru maitse on uus kulinaarset maailma vallutav toidutrend.

Näiteid leiab jookide seast hulganisti, alates käsitöökohvist kuni käsitööõlleni või vermutist džinnini. Kõik nad sisaldavad kibekat ja mõrkjat alatooni, mida juba ammu ei peeta vastumeelseks. Inimesed reisivad palju, puutuvad kokku erinevate maailma köökide mõrude maitsetega. See on avardanud ka nende maitsemeeli söödava kraami osas.

Mõrkjate maitsete populaarsuse kasvu üheks põhjuseks on tervislikkuse trend. Inimesed tunnevad järjest enam huvi metsikute ja orgaaniliselt kasvatatud taimsete toorainete vastu. Mõrutrendi laineharjal tuntust kogunud köögiviljad on erinevad sigurisordid, nagu endiivia, radicchio, frisée ja eskarool. Nad kõik sisaldavad polüfenoole. Samu ühendeid sisaldab ka näiteks kohv ja tume šokolaad. Lisaks erinevatele vitamiinidele ning mineraalidele on sigurköögiviljades märkimisväärne kogus kiudaineid ja antioksüdante. Eriti tore mõrumaitseliste köögiviljade söömise tulem on seedimise aktiveerumine, nad suurendavad sülje ja seedeensüümide eritumist. Sigureid saab kasutada erinevates roogades alates salatitest ja suppidest kuni voki- ja pastaroogadeni välja.

Kristel Randrüüt

Kristel Randrüüt on paljudele tuttav kui Tigu Kristel, kes pidas Tallinnas 10 aastat legendaarset mereandide ja pärimuskulinaaria poolest tuntud vinoteek-restorani. Juba mitmeid aastaid tagasi soetas ta vana maja koos lopsaka aiaga Portugali ja võõrustab seal Tigu kombel külalisi. Aeg-ajalt satub ka Eestisse, kus iga kord püüab ette võtta mõne pop-up-ürituse. Toidu-, veini ja reisimõtteid jagab ta oma blogis tiguteek.com. Loe artikleid (8)