Peeter Raidla: 1953 ‒ erakordne või tavaline?

Foto: Shutterstock

Edasi alustab aasta lõpuni kestva intervjuusarjaga “Eriline 1953”, milles ajakirjanik Peeter Raidla intervjueerib tuntud inimesi, kes sündinud 70 aastat tagasi, juhtumisi Stalini surma-aastal. Järgnev jutt juhatab peatse intervjuusarja sisse.

Kümme aastat tagasi, augustis 2013 kirjutas Postimees Tallinna muusikakeskkooli klassist, kus 1961. aastal alustasid muusikaõpinguid tulevased dirigendid Andres Mustonen ja Paul Mägi ning tulevased heliloojad René Eespere ja Rein Rannap. Samas klassis õppis veel Madis Kolk, pianist ja hilisem Eesti Kontserdi peaprodutsent. Klass eespool õppis aga tulevane dirigent Tõnu Kaljuste. Kõiki neid ühendas lisaks koolile sünniaasta 1953. See, et Kaljuste teistega samasse klassi ei sattunud, johtus asjaolust, et tema sündis 28. augustil, saades seitsmeaastaseks ehk toonaste arusaamade järgi nii-öelda kooliküpseks veel enne õppeaasta algust, ülejäänute sünnipäev jäi aga sügisesse või talve algusse ning nad pidid kooli astumiseks veel aastakese ootama.

Algus oli sellega sisse juhatatud. Seitse aastat hiljem, juulis 2020 oli ETV saate “Ringvaade suvel” külalissaatejuhiks kutsutud Raul Rebane (sündinud ikka selsamal 1953. aastal), kes käis välja teesi, et sünniaasta 1953 on Eestis mõneti ebatavaline. “Sellel aastal sündinute hulgas on vähemalt 200 inimest, kes on ühiskonnas ühel või teisel kombel tõsiselt silma torganud. Ja see tundub väga suur number olevat,” ütles Raul. Ta oli oma avastuse kinnituseks ette valmistanud ka videoklipi, millele ise teksti peale luges:

Peeter Raidla

Peeter Raidla on majandusajakirjanik, MTÜ Fond Eesti Majanduslugu juhataja. Loe artikleid (4)