Teatriarvustus. Karin Allik: allveelaeva kastetud eksistentsialism. “Dip”

Dip. Foto: Siim Vahur, Endla Teater

Lavalt pillutakse järjest pärleid, mis kõlavad oma üheaegses jaburuses ja tähendusrikkuses kokku absurditeatri klassikaga, ütleb Karin Allik Endla teatri “Dipi” arvustades.

Endla teatri „Dip“. Lavastaja ja autor Toomas Saarepera, kunstnik Jaan Toomik, muusikaline kujundaja Taavi Kerikmäe, videokunstnikud Jaan Toomik, kostüümikunstnik Maiu Rõõmus,  valguskunstnikud Margus Vaigur ja Ivar Piterskihh. Laval Nils Mattias Steinberg, Sander Rebane, Indrek Taalmaa ja Taavi Kerikmäe. Esietendus 28. jaanuaril 2023 Endla teatri küünis.

Sel hooajal on Eesti teatrimaastikul tekkinud üks eriskummaline haru, kuhu paigutub nüüd suurepäraselt ka Toomas Saarepera uuslavastus „Dip“. Nimelt leiab viimase poole aasta uuslavastustest mitu eksistentsialistliku maiguga teost, mis leiavad aset suletud keskkonnas ning peegeldavad omamoodi meeleheidet ja suutmatust kaasinimesega kontakti luua. Saarepera „Dipi“ ootavad selles reas ees Joel Välja „In memoriam Bellingshausen“, Ringo Ramuli „Kolm ahvi“ ja Ivar Põllu „Stereo“, lisaks flirdib eksistentsialistliku haruga pisut Lauri Lagle „Ainult jõed voolavad vabalt“. Kui neli viimast on aga sõnadest (peaaegu) loobunud, siis „Dip“ mängib sõnadega edasi ja tabavalt.

Karin Allik

Karin Allik on teatrikriitik. Õpib Tartu Ülikoolis teatriteadust. 2020 nimetati ta Tartu Kultuurikandjaks aasta kultuurikajastaja kategoorias. Loe artikleid (9)