Maria Helen Känd: halastamatu ja unustamatu Nan Goldin. “Süütu pilk”

Nan Goldin, "Picnic on the Esplanade", Boston (1973).

Kunstikriitik Maria Helen Känd portreteerib Ameerika avangardset fotokunstnikku Nan Goldinit (sündinud 1953), kelle mahukas isikunäitus oli äsja ülal Stockholmi moodsa kunsti muuseumis.

Artiklitesari „Süütu pilk“ sisaldab persoonilugusid, kus kunstikriitikud Hanno Soans ja Maria Helen Känd tutvustavad Edasi lugejatele kunstiajalooliselt olulisi tegijaid XX ja XXI sajandi kunstielus, keskendudes autoripositsioonidele, milleta tänane päev kunstis oleks tunduvalt vaesem. Autorid kirjutavad põhilugusid kordamööda, kusjuures teine lisab põhiautorile alati kommentaari.

  • “Põhimõtteliselt ma vihkan fotograafiat ja ma arvan, et seda on maailmas liiga palju.
  • “Ma ei hoolinud “heast” fotograafiast. Mind huvitas täielik ausus.(Nan Goldin)

Mida tähendab olla fotokunstnik ajal, kus minutis tehakse 3,3 miljonit pilti? Sellele vastamiseks tuleb tähelepanu pöörata igapäevase pildistamise, fotograafia ja fotokunsti erinevustele. Mitte et neil pildistamise praktikatel ei oleks kattuvusi (kellegi igapäevane klõps võib olla tundlik kunstiline jäädvustus või mõni kunstifoto professionaalse pressifoto mõõtu), kuid nende ülesvõtete eesmärgid lähevad sageli lahku. Lühidalt öeldes on fotograafia palju laiem ja meie eludesse enam sisse imbunud nähtus kui kunst.

Maria Helen Känd

Maria Helen Känd on kuraator-projektijuht Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM), kes ülejäänud ajal õpetab keskkoolis ja viljeleb kultuurikriitikat. Edasile kirjutab Maria Helen kunstiteemadel. Loe artikleid (15)