Ott Lumi: parlamendiväliste erakondade programmid.  “Vali mind”

Johanna Maria Tõugu, Lauri Hussar, Lavly Perling.

Parlamendiväliste erakondade valimisplatvormid, nagu lubatud, võtan niisiis viimasena ette. Vaatlen seejuures Eesti 200 erakonda, Parempoolseid ja Rohelisi. Eestimaa ühendatud vasakpartei, mis kandideerib mõningates ringkondades ka mõne kandidaadiga, on oma kodulehte uuendanud viimati 15 aastat tagasi, nii et paraku pole siin midagi analüüsida.

“Vali mind” on riigikogu valmiste eel ilmuv minirubriik, kus politoloog ja Edasi kolumnist Ott Lumi vaatleb erakondade programme.

Parempoolsed

Võiks alustada Parempoolsete valimisplatvormist, kuna platvorm kui selline on väga lühike ega vaja ülipikka analüüsi. Selle uue erakonna valimisplatvormist on hetkeseisuga valmis poolteist plokki: korras riigi rahandus (terve) ja tark rahvas (poolik, vähemalt minu hinnangul). Erakond ei poolda astmelist tulumaksu, varamakse, dividendide topelt maksustamist ja ettevõtte tulumaksu taastamist. Seevastu peetakse oluliseks tööjõumaksude alandamist ning erisoodustusmaksu kaotamist. Ühtlasi lubataks langetada tulumaksu järk-järgult 18 protsendini, jättes “keskmise palga saaja rahakotti ligi 320 eurot aastas, et teha ise tarku otsuseid”.

Ott Lumi

Ott Lumi on riigi-ja poliitikateaduste doktor. Loe artikleid (30)