Teatriarvustus. Kaja Kann: ekskursioon “Plekktrummi” radadel

Foto: Siim Vahur, Noorsooteater

Etenduse ajal ei osanudki veel mõista, kui sarnane on “Plekktrummi” võttestik Von Krahli Teatri “Pigem ei” omaga. Justkui oleks rakendatud Juhan Ulfsaki välja töötatud mudelit. Siiski säilib järsk erinevus nende kahe lavastuse vahel, kirjutab Kaja Kann Taavi Tõnissoni lavastatud “Plekktrummi” kohta.

Lavastus: “Plekktrumm”, Noorsooteater. Autor Günter Grass, tõlkija Mati Sirkel, dramatiseerija Priit Põldma, lavastaja Taavi Tõnisson, kunstnik Rosita Raud, helilooja Markus Robam, laulusõnade autor Peeter Volkonski, koreograaf Ingmar Jõela, valguskunstnik Priidu Adlas (Eesti Draamateater), mängivad Joosep Uus, Ingrid Isotamm (Karlova Teater), Steffi Pähn, Tiina Tõnis, Anti Kobin, Mart Müürisepp, Andres Roosileht, Hardi Möller. Esietendus 5. veebruaril 2023.

Taavi Tõnisson tõi Noorsooteatris lavale Nobeli preemia laureaadi Günter Grassi romaani “Plekktrumm”, mis kirjutatud 1959. aastal. Teatri koduleht avab raamatu tausta: “Plekktrummi” peategelane Oskar otsustab oma kolmandal sünnipäeval, et suuremaks ta enam ei kasva. Ta põristab sünnipäevakingiks saadud plekktrummi, samal ajal, kui tema ümber puhkevad konfliktid nii poliitilisel kui isiklikul tasandil, algab maailmasõda, tema kodulinn Danzig vallutatakse, ta lähedased hukkuvad… Oskar ei lase millelgi end häirida. Ta teab, mida tahab, ja teeb mida vaja, et oma tahtmine saavutada.”

Kaja Kann

Kaja Kann on kaasaegse tantsu koreograaf, tantsija ja treener, ZUGA ühendatud tantsijate ning OMAtsirkuse üks asutajaid. Tegutseb üha enam ka kultuuriajakirjanikuna ja kirjanikuna. Tema teine raamat "Tänavatüdruk" (2020) pälvis Tallinna Ülikooli kirjanduspreemiate jagamisel eripreemia. Loe artikleid (44)