Raimo Ülavere: müüt karismaatilisest liidrist

Foto: Shutterstock

Kas Steve Jobs, Apple’i kauaaegne juht ja käilakuju, oli liider? Kas Elon Musk on hea liider? Või tulles kodule lähemale – kas Kaja Kallas, Martin Helme, Jüri Ratas on liidrid? On nad head liidrid?

Olen sarnaseid küsimusi küsinud koolitustel ja coaching’utel juhtide käest. Vastused on mõnikord veidi ebalevad, ent sellegipoolest on inimestel enamasti mingi ettekujutus liidrist. Heast liidrist. Ehk siis – Jobs ja Musk – no muidugi. Vist. Kaja Kallas, jah – ja sel juhul Martin Helme on muidugi “ei”. Või vastupidi, olenevalt poliitilisest eelistusest. Viimati teatas üks juht koolitusel, et on mis on, aga Olaf Scholz (Saksamaa liidukantsler) on kindel “ei”, sest … ta on kõige parem näide juhist, kel puudub X-faktor. Teisisõnu, karisma.

Karisma näib olevat midagi, mis mõnele on antud ja teisele mitte. See tundub olevat isikuomadus, mille meie, kõrvaltvaatajad, inimeses eksimatult ära tunneme. Et kas temas ikka on seda liidrimaterjali või mitte. Ja … me paneme suurelt ning täiega mööda. Sest sellist isikuomadust nagu karisma pole olemas. Ehk keegi pole kunagi sündinud “karismaatiliseks” liidriks. Selgitan.

Raimo Ülavere

Raimo Ülavere on koolitaja ja coach, kes aitab edukatel inimestel teha oma käitumises positiivseid ja püsivaid muutusi. Loe artikleid (68)