Filmiarvustus. Valner Valme: stiilipuhas gooti kõhedik. “The Pale Blue Eye”

Ei tehta just liiga palju stiilipuhtaid gooti põnevikke, mida pole keeratud komöödiaks või “vürtsitatud” totrate eriefektidega, “kaasajastades” limaste koletistega. Vaadakem puhast, kohustusliku kõrvalsõnumita kunsti, ütleb Valner Valme.

Film: “The Pale Blue Eye”. Lavastaja Scott Cooper. Näitlejad Christian Bale, Harry Melling, Toby Jones, Lucy Boynton, Gillian Anderson, Timothy Spall, Charlotte Gainsbourg, Robert Duvall. Netflix

Mida veel keset talve tahta kui kõhedat, aga hubast ja klassikalist, suurejoonelist filmi, mis võtab aega jutustada ja lahti harutada üht käänulist lugu, täpsemalt müsteeriumi. Lesid aga soojas toas diivanil, akna taga hanged (siis veel olid), ja vaatad õõvasugemetega ehtsat vanakooli põnevikku, Christian Bale peaosas. Meid viiakse 1830. aasta Hudson Valleysse ja avakaadrite põhjal võiks arvata, et tegu on vesterniga: hanged, maamajad, tõld sõitmas laante vahele, küllap varsti kargavad välja indiaanlased. Nii see siiski pole, “The Pale Blue Eye” on stiilipuhas gooti draama, kus esindatud kõik kohustuslikud elemendid: vana loss, kalmistu, mornid ja vaevatud tegelased, õnnetu armastus, sünged maastikud, surm, okultism, vanad paksud raamatud täis saladusi. Veidi õudust eos õhus. See kõik lausa kisendab Edgar Allan Poe järele! 

Valner Valme

Valner Valme on Edasi kultuuritoimetaja ja Raadio 2 "Lifti" ning Vikerraadio kirjandussaate juht. Loe artikleid (195)