Raimo Ülavere: mina ei vastuta

koosolek

“Mina ei vastuta.” Kõlab kuidagi arrogantselt. Isegi ülbelt. Samas võib see kinnitus olla üks mõistlikumaid soovitusi, mida me endale aeg-ajalt öelda saame.

Kuidas nii? Vastutus on ikka hea asi. See on midagi, millest räägivad nii eneseabigurud (“võta vastutus oma elu eest”) ja seda igatsevad juhid (“kui need inimesed ometi rohkem vastutust võtaks…”). Tahtmata gurude ja kõikvõimalike ekspertide väiteid ümber lükata, lisaksin vastutuse teemale aga olulise aktsendi: vastutus on hea eelkõige siis, kui see on selge.

Alfred Adler oli psühholoog, ehk veidi tuntumate Freudi ja Jungi kaasaegne. Ta polnud kolleegidega võrreldes nii produktiivne kirjamees, ent see ei vähenda tema teooriate ja mõtete kaalukust. Üks tema n-ö juurteooriatest ütleb järgmist: kõik probleemid on inimestevaheliste suhete probleemid. Selle pisut üldsõnalise tõdemuse – millega on üldsõnalisuse tõttu isegi raske vaielda – sisu on aga hulga konkreetsem.

Raimo Ülavere

Raimo Ülavere on koolitaja ja coach, kes aitab edukatel inimestel teha oma käitumises positiivseid ja püsivaid muutusi. Loe artikleid (73)