Eero Raun: jõudsat lagunemist, Venemaa

Foto: Youtube

Vene impeeriumi lagunemine eeldab senise maailmakorra inertsi ületamist, ent vastaks enamuse maailma riikide ja rahvusvahelise julgeoleku huvidele. Sellekohane doktriin väärib sõnastamist ja mõttekaaslaste koondamist.

Venemaa ajalugu on näidanud, et piiripostid sellele riigile peavad asetama tema naabrid. Selle impeeriumi lagunemine on kõigi riikide huvides, kelle julgeolek Venemaast sõltub, aga tegelikult ka praeguse Venemaa kodanike enda turvalisuse ja heaolu huvides. Raske on leida riiki, mis ajalooliselt oleks omaenda inimeste suhtes sedavõrd hoolimatult käitunud – ja juba sajandeid.

Arendades edasi paari julgeolekupoliitikas olulise mõtleja seisukohti, on allpool välja pakutud mõned teesid Vene impeeriumi lagunemist käsitleva doktriini jaoks. Need teesid, mis valmisid iroonilisel kombel NSV Liidu moodustamise 100. aastapäevaks, on lihtsalt üks võimalik mustand Venemaa deimperialiseerimise doktriini ettevalmistamisel. Vene impeeriumi lagunemise diskursus võib praegu veel olla mitme lääneriikide liidri jaoks düstoopiline õudusunenägu, kuid tuleb siiski põhjalikult läbi mängida ja erinevate stsenaariumidena ette valmistada, sest see võib ootamatult kärmelt kujuneda realiteediks. Selle teostumisele kaasa aitamine on praeguse sugupõlve kohus ja aastatuhande võimalus vabaneda Ivan Groznõi aegadest saadik maailma vaevanud mädapaisest. Lermontovi sõnadega: “Hüvasti, kasimata Venemaa!”

Eero Raun

Eero Raun on diplomaadi hariduse ja kogemusega sotsiaalteaduste magister. Eesti Välissuhete Nõukoja ja Eesti Instituudi liige. Loe artikleid (2)