Kadri Kroon: pikk nädalalõpp Budapestis

Häid eurooplasi mahub palju ühte patta. I Foto: Kadri Kroon, erakogu

Budapest on kombo laia Doonau jõe magistraali kallastel paiknevast kuninglikust Buda lossi ümber tekkinud külakesest ja majesteetlikust Pariisi arhitektuurset plaani järgivast Pesti linnast. Suurlinna meeleolu ja jõuka kuningriigi küllust on igal sammul tunda. Samas ei pea pettuma ka need, kes nõukanostalgia säilmete pärast kohale lendavad. Alljärgnevalt 10 soovitust Budapesti külastajatele.

Buda loss

Buda loss troonib kroonina linna kõrgemail künkal. Kunagise kuningapalee juurde on mõistlik sõita igivana funikulööriga või ronida hingeldades otse mäkke. Loss toimib praegu kunstimuuseumina. Parasjagu saab näha põhjalikku Modigliani restrospektiivi. Lossi ümbruses laiub väike vanalinn, mis elatub puhtalt turistidest ja meenutab väljanägemiselt keskaegset Prahat.

Buda loss I Foto: wikipedia

Püha Martini kirik

Kirik koos ümbritseva väljakuga ning Fishermans Bastioni ja vaateplatvormiga on Buda tõelised pärlid. Ebamaiselt kaunis on Burgundia stiilis värviline kirikukatus. Platsilt avaneb hunnitu vaade jõele ja Pesti poolele linnast. Kiriku akustikat saab nautida õhtustel klassikalise muusika kontsertidel.

Ungari Parlamendihoone

Doonau jõe kaldal tundub esmapilgul Briti parlamendiga äravahetamiseni sarnane. Hiiglaslik hõimurahva juhtorgan paneb mind eestlasena tibatillukesena tundma. Väike lohutus on, et pompöösne ehitis rajati alles 20. sajandi alguses historitsismi võidukäigu ajal. Parlamenti saab ka sisse, giidiga tuuride piletid müüakse kiirelt välja, soovitan hommikul platsis olla.

Budapesti Ooperiteater

Ooperiteater võistleb kauniduselt Viini Ooperiga. Budapest oli kuninganna Sissy lemmiklinn. Kuningas pani ehitusel tingimuseks, et siinne ooperimaja ei tohi olla parem kui Viini oma, et naine ikka kodus ka püsiks. Maja on küll väiksem, ent lava ja loože ümbritsev kullahiilgus mõjub silmipimestavalt. Teatripiletid on väga mõistliku hinnaga, nädala jooksul on kavas mitu erinevat ooperit.

Andrassy utca

See on pikk boulevard võimsate paleede ja villadega. Jõele lähemas otsas saab harrastada window shopping’t. Sinna kanti tasuks vaadata ka hotell. Motions oli vastrenoveeritud paleesse rajatud moodne hotell eriti rikkaliku hommikusöögiga. Teine Andrassy ots tipneb kangelastele püstitatud sambaga väljakuga ja Central Pargi stiilis väiksema pargiga. Pargis paikneb kuulus vanakooli Gundeli restoran ja kohe selle kõrval kahekorruseline tiigiäärne toitlustusasutus, mis on mõnus koht lõunaks või õhtul küünlavalgel hea ilmaga terrassil istumiseks.

Gellert spaa

Ajalooline Gellert spaa ootab külalisi ujumismütsides. Foto: Kadri Kroon, erakogu

Ülipopulaarne. See on Euroopa spaapealinna mitmetest vanadest spaadest kõige kaunima sisekujundusega. Kohati tundub, et oleksid justkui Wes Andersoni “Grand Budapest hotell” filmi sattunud. Maapeale tagasi tulles meenutab kogu organisatoorne tegevus pigem Nõukogude Liidu aegu. Kõigepealt veetsime maaalustes labürintides kaaslõõgastujatega kolmveerand tundi otsides õiget kohta, kuhu oma riided jätta. Ujumistrikoosse sai end sättida metallvõrega kaetud kuuri moodi putkades. Vana sammastega sisebasseini ilu saab nautida ainult ujumismütsiga. Kõik ilma mütsita sisenejad saavad shoki kui politseiniku funktsiooniga vetelpäästja neid selja tagant vilekisaga ehmatab. Haarake hotellist kaasa kilest dushimüts, see kõlbab vetelpäästjale ja päästab päeva. Spaas on mitmeid termaalbasseine 36- ja 40-kraadise veega, ajalooline spaabidee, vana aurusaun. Hea ilmaga tasub põhiliselt nautida õueala mõnusid.

Tõmbenumber on ülisuur lainebassein, milles laine on sarnane surfirannaga. Vabalt võib veeta terve päeva päevitamislavatsitel kokteili nautides ja kaassuplejaid jälgides. Koduse tunde tekitab soome saun. Eriti seiklushimulised võiksid kaaluda massaaži või koguni veinispaad, mis lähemal uurimisel osutus romantiliseks võimaluseks kahekesi tillukeses ruumis mullivannis pudel punast veini alla kulistada.

Nagyvásárcsarnok ehk Budapesti Keskturg

Mangalica seast vorstid. I Foto: Kadri Kroon, erakogu

See võtab kohe silme eest kirjuks.

Nii palju kuivatatud paprikat ühe katuse all. Lisaks veel paprikapulber, paprikastmed, paprikavorstid. Parimad käsitöövorstid on valmistatud mangalica sorti sigadest. Ungarlased teevad prantslastele silmad ette foie gras tootmise osas. Letid on lookas pardi ja hanepaté’st. Otsige turulettide seast kindlasti üles ehe struudliputka. Kõige parem oli kohupiimastruudel kirssidega. Ungari struudliga konkureerib tunnelkook, midagi kaneeliga krõbeda suhkrusaia sarnast. Turuvalikus hakkavad silma ka mesi ja kuivatatud seened, ent nendega on korilasest eestlast raske ahvatleda.

Ruinbaarid

Baarikompleksid, mis on rajatud lagunenud juudilinnaosa varemetesse. Nendest kõige vanim squati moodi koht tasub kindlasti külastamist. Szimpla Kert‘s on fantaasial kõvasti lennata lastud. Kujuta ette Tallinna menukoha Manna la Rosa kujundajate töö vilju, kui nad kuu aega järjest ainult jooks. Kohe kõrval asub tänavatoiduturg Karavan, kus on hea burksi järada või ungari toite moodsas võtmes maitsta. Silma jäid pitsalaadne lahtine juustupirukas ja saiakoonuse sisse istutatud vorstikuhi. Mazel Tov kujutab endast upscale ruinbaari. Mahajäetud sisehoovis toimib juuditoitu pakkuv hipsterrestoran, kus peakokk on grilli ette otse Jeruusalemmast kohale lennutatud. Hummus, babaganoush, falafelid ja muu tüüpiline kraam sai kõik ära mekitud ja maitses peaagu sama hea kui mõnes Püha linna tänavaputkas.

Goszdu Passage

Selline asi saab toimida ainult suurlinnas. Suur vana galerii on täis igasugu toidukohti. Ja kliente tundub jätkuvat kõigi jaoks. See ei ole ainult turistide najale üles ehitatud lõks, kohalikud noored okupeerivad enamikud meie kõrvallaudadest. TriVino veinibaar pakub Ungari veini. Valikus on esindatud üle 200 erineva tootja, enamikus neist noored väiketootjad. Sommeljee-armee oli veiniteadlik ja väga aldis minusugusele toiduturistile midagi muud kui lamedat Furminti ja magusat Tokaij’d soovitama.

Doonau kaldalt avanev öine vaade

See on see, mis pikaks ajaks ka kodus tagasi olles silme ette tuleb. Valgustatud paleed, sillad ja õine linnasiluett kutsuvad jõe äärde kesköisele jalutuskäigule, skuutrituurile või jõevaatega baaridesse nightcap’i nautima. Kiosk’i terrassil saab lisaks kokteilile nautida linna parimat ekleeri, käisin pähklitega versiooni suisa kaks korda söömas. Pesti-poolsed jõevaatega kokteilijoomise kohad on sillaäärne Rappart, kus katuseterrassil saab tunda end tähtedele lähemal. Up Down asub sobivalt lähedal Szabadzág Hid sillale. See autodele suletud vana sild on vallutatud jalakäijate poolt, kes öise linnailu nautimiseks ei pea paljuks metallkonstruktsioonide peal kõõluda. Veinipidu käib sillal täie hooga alates päikeseloojangust. Võta ainult oma Ungari veini pudel ja hotelli hambapesuklaasid kaasa.

Kadri Kroon

Kadri Kroon on paadunud foodie, andunud veinifänn ja tulihingeline reisihull, kellele meeldib kogeda ehedaid hetki puhtast uudishimust elu ja maailma vastu. Tema soovituste järgi suurlinnades seigeldes on reisielamus garanteeritud. Kadri on Edasi toidu-, veini- ja reisirubriigi toimetaja. Loe artikleid (88)