Pärtel-Peeter Pere: kust kulgevad linna valitsemise punased jooned?

Sara kultuurimaja Põhja-Rootsis asuvas Skellefteå linnas, kus on talviti 5-10 kraadi külma. Kogu Põhjalas laineid löönud kõrge puithoone kujundas White arkitekter. Hoone süsinikujalajälg sai madal, kuna puuduvad maa-alused parkimiskohad, mis annavad u 30-50% hoone kasvuhoonegaasidest. Foto: Åke E:son Lindmann

Linnades on tähtsaim inimeste elu ja tervis. Süsinikujalajälge peab alandama, on kliimakriis. Rohepööre tagab majanduskasvu uuel viisil ja paljude uute töökohtadega. Andmed otsuste tegemiseks on olemas, küsimus on poliitilises julguses.

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja talvenumbris, mis on saadaval suuremates kioskites üle Eesti ja jaekaupluste ajakirjandusletis.

Linn on ehitatud ruum, nagu öeldakse. Tähtsaim on inimeste elu ja tervis. Inimese vajadused linnas on mõõdetavad. Täna ja homme juhitakse linna andmetega. Ega muidu üks linn end targaks nimetada saa. Me oskame mõõta ehitusmaterjalide, hoonete, teede, üld- ja detailplaneeringute ning liikuvuse süsinikujalajälge. Taanis kõike seda mõõdetakse ning selle põhjal otsustatakse. Punased jooned on nähtavad lausa Excelis: on kehtestatud hoone maksimaalne lubatud süsinikujälg ja rohkem ei lubata. Meil on tehnoloogiad, et linnades ja ruumiloomes alandada süsinikuheidet 2030. aastaks 50% võrreldes 2020. aasta tasemega.

Pärtel-Peeter Pere

Pärtel-Peeter Pere on linnastrateeg, poliitik ja rohepöörde nõunik Tallinna Tehnikaülikoolis. Loe artikleid (11)