Katrin Saali Saul: kuidas ühe katuse all hakkama saada? Ärevuse mitu palet

Katrin Saali Saul. Foto: Stanislav Moškov

“Me oleme nii erinevad! Me ei sobi kokku!” kuulevad pereterapeudid sageli klientide suust.

Jah, olemegi kõik erinevad – me isikuomadused, väärtushinnangud ja elustiil selgelt ei sobi paljude inimestega. Otsime füüsilist sobivust, sarnast naljasoont ja muusikamaitset. Siis veel lõhn. Väga raske on olla suhtes, kui partneri lõhn ei sobi. Pisiasju, mis võiksid partneritel sobituda ja mille mittesobimisel hiilib rahulolematus majja, on müriaad.

Aga on midagi suurt, mis määrab selle, kas ja kuidas me suudame ühe katuse all hakkama saada. Selleks on oskus hallata oma ärevust ehk stressi, mis tabab meid, kui seisame silmitsi reaalse või kujuteldava ohu, probleemide, erimeelsuste või abitusega. Tahame või mitte, kooselus tekib pidevalt olukordi, kus meil on erinev nägemus või ootus sellele, kuidas partner peaks mõtlema või käituma.

Katrin Saali Saul

Katrin Saali Saul on pereterapeut ja Vikerraadio psühholoogia-alase saate „Peresaade“ autor ja saatejuht. Oma kolumnides uurib ja kirjeldab suhteid, nende toimimise ja mittetoimimise seaduspärasusi. Tema sulest on ilmunud kolm raamatut: "Naiseks olemise kunst. Avasta oma naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma" (2015), kirjanduskonkursi BestSeller aimekirjanduse kategooria võidutöö "Eluterve kärgpere käsiraamat"(2016) ja logiraamat „Aasta eredad hetked“ (2017). Loe artikleid (40)