Marian Võsumets: kus põimuvad kultuurid, seal on sisekaemus vältimatu. “Kirjad Londonist”

Mitmekultuuriline London. Foto: Shutterstock

Kultuuriline mitmekesisus rikastab – milline võimas avastus! Ent mida teeb pidev registrite vahel hüplemine inimesega, kes saabub Londonisse ülimalt homogeensest ühiskonnast nimega Eesti? Esmalt ta rõõmustab. Seejärel hakkab ta lahti harutama stereotüüpe, mille isamaa tugev haare temasse istutanud on. Alles siis läheb põnevaks.

“Kirjad Londonist” on kolumn, kus Marian Võsumets kirjutab kultuurilistest ja poliitilistest iseärasustest Briti ühiskonnas. Alates septembrist 2021 õpib ta Londoni Filmiakadeemia magistrantuuris ning on Kanal 2 ja Kuku Raadio korrespondent.

Minu naabrid Stockwelli linnaosas on pärit Horvaatiast. Hilistes kolmekümnendates heteropaar, kes reisib palju ega väsi kirumast Horvaatia kitsarinnalisust iga kord, kui trepiastmel kohtume. “Eile just tulime Türgist, ja ptüi, kui palju rõvedaid ida-eurooplasi sinna puhkama sigineb – telefonist lastakse mussi, meestel on kaelas pöidlajämedused ketid ja ei mingit viisakust ümbritseva suhtes!” Sedasi pajatab mees nimega Hrvoje, sarjates ühe hingetõmbega oma naabreid Balkanimaadest, aga ka mujalt. On selge, et iseennast ta nendesarnaseks ei pea.

Marian Võsumets

Marian Võsumets on teleajakirjanik ja filmitegija. Loe artikleid (44)