Kristjan Port: kui palju ja kellega peaks parema enesetunde nimel suhtlema? “Pimekohting teadusega”

Foto: Shutterstock

Jean-Paul Sartre’i sõnul “on põrguks teised inimesed”. Kirjanik pidas silmas, kuidas halbade suhete puhul hakkab heaolu sõltuma teistest, kes võivad oma suva järgi lisada kannatuste tulle kütet. Põrgu oht on ilmselt reaalsem tugevates suhetes. Ent õnnetu olemise vältimine pole tee õnneni. Inimeste vältimine ei tee õnnelikuks. Otse vastupidi! Värskes teadusanalüüsis järeldatakse, et heaolu parandamiseks võiks eelistada päevas mitmeid kohtumisi niinimetatud nõrkade suhtlussidemete kaudu võõramate inimestega.

Rubriigis “Pimekohting teadusega” vaatleb Kristjan Port üht teadusega seotud teemat või sündmust ja mõtiskleb selle mõjust igapäevaelule.

Kui talumatud võivad aeg-ajalt olla õnnelikud inimesed, kel paistab kõik õnnestuvat. Mõte pärineb üksilduse meisterkirjanikult. Tegelaskujud kulgevad justkui paralleelses, omaette maailmas, igatsedes mõistmist ja nendega arvestamist. Õnnelikud on kuskil eemal, tihti peategelase vaatlustes või mõtetes. Nad näevad õnnelikke aega veetmas teistega koos ja olles kaasatud, justkui kogemas enamat õnne. See teebki nad talumatuks. Vähemalt Anton Tšehhovit lugedes. Aga kui palju ja kellega peaks parema enesetunde nimel suhtlema? Värskest teadusartiklist leiab vihjeid, kellega suhtlemine toob heaolu.

Kristjan Port

Kristjan Port on spordibioloog ja Tallinna Ülikooli õppejõud. Kord kuus kirjutab ta Edasile kolumni teemal, kuidas lihaste kasutamine teeb rõõmu peale ja vastupidi. Loe artikleid (57)