Raivo Vare: pinged Euroopas ja maailmas jätkuvad. Kas G20 tippkohtumine toob muutuse?

Raivo Vare. Illustratsioon: Toon Vugts

Pingetes maailm on suubumas läbi sombuse sügise ebakindlust külvavasse talve.

Seekordses kuuülevaates heidame pilgu teravnenud teraviljasõjale, energiasõja uuele vaatusele, gaasisõja eripäradele ja lootustele novembri keskpaigas toimuva G20 tippkohtumise eel. Igal juhul on selge, et peateemaks saab seal olema sõda, millele lisanduvad arutelud võitlusest inflatsiooniga, energia ja toiduainete kriisiga hakkamasaamise viisidest, pandeemia tagajärgedega toimetulekust. Karta on, et Balil püütakse ilmselt taas sobitada ka mingit rahumissiooni Ukraina sõjas, kuna Putin vajab läbirääkimisi nagu õhku.

Teraviljasõda teravneb

Sõda Ukrainas jätkub pidevalt venelaste jõhkrate massiivsete raketi- ja droonirünnakutega tsiviiltaristu, eriti energiatootmis- ja küttetaristu pihta, et üritada talvekülmade saabumiseks ukrainlased külma ja elektrita jätta. See on üdini kole ning tsiviliseeritud sõjapidamise reeglite vastane tegevus. Aga mis Putinil sellest. Tema on valmis enda järel hävingusse vedama kõiki, olgu omad või võõrad. On ta ju ammu öelnud, et venelased satuvad üleilmses sõjas “paradiisi”, aga “nemad” (st “pahad läänlased” eelkõige) lähevad põrgu… See on siis Kremli peremehe inimvihkajaliku mõtteviisi õõvastav näide.

Raivo Vare

Raivo Vare on hariduselt jurist, lõpetanud Tartu ülikooli õigusteaduskonna ja EBSi magistriprogrammi cum laude. Olnud riigiminister ning teede- ja sideminister, tippjuht pangandus- ning transpordi- ja logistikasektori firmades. Tegev paljude avaliku sektori ja erialaorganisatsioonide, samuti eraettevõtete juhtorganites. Kord kuus vahendab Raivo Vare Edasi lugejatele oma mõtteid tähenduslikest rahvusvahelise elu sündmustest. Loe artikleid (89)