Ilmar Raag: olukorrast Hersonis

Hersoonlaste seas liigub ka seisukoht, et kuigi toimub tsiviilelanikkonna evakuatsioon, kavatseb Vene armee muuta Hersoni Stalingradiks. Foto: Scanpix

Hetkel on Herson kõige kuumem koht Ukrainas. Kolm tähelepanekut seoses sealsete arengutega.

Taandumine ja infooperatsioon

Pärast seda, kui kindral Sergei Surovikin teatas 19. oktoobril, et ta ei välista “raskeid otsuseid”, sai selgeks, et Vene Föderatsioon (VF) on käivitanud kõige kõrgemal tasandil operatsiooni. Kuna intervjuu Surovikiniga ilmus föderaalkanalis “Rossia24”, siis ei saanud selline väljaütlemine olla juhuslik ja ilma strateegilise tasandi nõusolekuta. Nüüd jääb järele küsimus: “Millise operatsiooniga on tegemist?”

Kõige tõenäolisemalt on ikkagi tegemist organiseeritud taandumisega. Või vähemalt selle planeeritud katsena. Vastasest lahtirebimine on iseenesest sõjateoorias tuntud lahinguelement, kus kasutatakse erinevaid vahendeid, et saavutada distantsi vastasega, mis omakorda võimaldaks sisse võtta uued kaitsepositsioonid. Kõige tuntum lahtirebimise element on omade üksuste liikumisega samaaegne kaudtule sein vastase ees. Antud juhul on vaja Dnepri jõe paremalt kaldalt vasakule tuua tuhandeid sõdureid ja tehnikat, mis kõik võtab aega.

Ilmar Raag

Ilmar Raag on otsija ja filmilavastaja. Aga ta on olnud ka Riigikantselei Strateegilise kommunikatsiooni nõunik, kus ta tegeles peamiselt kriisikommunikatsiooniga. Loe artikleid (57)