Gert Jostov: kuidas muuta linnastumine talutavaks

Foto: Shutterstock

Kui linnastumist ei õnnestu vältida, tuleb muuta linnad inimsõbralikumaks, arutleb Technopolis Ülemiste juhatuse esimees Gert Jostov.

Maailmas pikalt kestnud trend, et inimesed koonduvad ummisjalu linnadesse, kus saab üksteisega tõhusamalt äri teha ning lahedat elu elada, ei vaibu. ÜRO ja rahvusvahelise migratsiooniorganisatsiooni hinnangul kolib iga nädal linnadesse umbes kolm miljonit inimest. Ligi 54 protsenti maailma inimestest elab praegu linnades, võrreldes 30 protsendiga 1950. aastal. Järgmise 15–30 aasta jooksul elab linnades 2/3 maailma elanikkonnast. Üle poole linnaelanikest elab vähemalt poole miljoni elanikuga linnades. Linnad, mis ei maga, meelitavad, ning raha ringlemise kiirus on pöörane.

Nälg paremate teenimisvõimaluste järele on tugev ning eriti nooremad inimesed on valmis elama tillukestes mikrokorterites, et olla ärile ja rahale võimalikult lähedal. Üdini efektiivne elu ei ole loomulikult eesmärk omaette. Inimesed tahavad mitte ainult teenida raha, vaid ka võimalikult kõrget elukvaliteeti, mille üks eeltingimus on hea, loomulik ja puhas elukeskkond. Kivi- ja klaaslinnad ei ole kindlasti äri- ega kodukinnisvara tulevik. Eesmärk on keskkonnasäästlik eluviis kõikjal, kus inimene tegutseb: töötab, elab, spordib või puhkab.

Gert Jostov

GERT JOSTOV on AS Technopolis Ülemiste juhatuse esimees, Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juhatuse esimees. Loe artikleid (5)