Annika Arras: “jalaga tagumikku.” 21 juhtimismõtet Põhjamaade ärifoorumilt

Võtta lühidalt kokku väärtuslik sisu Nordic Business Forumilt on peaaegu sama keeruline, kui oli 2. oktoobri varahommikul Tallinnas taksot leida. Kuidas lahendada olukord kui nõudlus ületab pakkumist sadades kordades või kui jagatud teadmisi on rohkem kui üks pea kinni suudab pidada? Konverentsi viimase esinejana lavale astunud filminäitlejast filantroop Will Smith’i poolt edastatud oma isa õpetussõnad mõjuvad selliste probleemide valguses eriti tabavalt: “Ära ütle mulle kunagi, et on midagi, millega sa hakkama ei saa!” Tõepoolest, pea tuhat eestlast jõudsid läbi erinevate loominguliste lahenduste kõik ikkagi hommikusele laevale Helsingisse, siinkirjutaja nende hulgas.

Foto: Nordic Business Forum

Naabreid tundma õppimas & innustust saamas

Suur eestlaste osalus oli positiivselt üllatav. Meid oli Helsingis kokku tuhatkond, seda on kaks korda rohkem kui tavapäraselt Pärnu Juhtimiskonverentsil osalejaid. Tundub, et Eesti juhid on oma valiku teinud, suund on seatud Põhjamaade juhtimiskultuuri suunas. Väljakutse Eesti konverentsikorraldajatele on pirakas.

Millest suur huvi kõneleb?

Esiteks, kui ettevõtjad on valmis oma silmaringi avardamiseks arvestava investeeringu tegema (NBFil osalemine maksab ca 1000 € inimese kohta), siis tundub, et meie majanduse käekäik on hea. Teiseks, ilmselt viitab see juhtimiskultuuri tõusule ja suuremale teadlikkusele: me mõistame, et juhiks-liidriks-ettevõtjaks olemise üks olulistest aspektidest on pidev eneseareng. Väike märk sellest, et sammhaaval hakkame välja kasvama juhtimiskultuurist, mis väärtustab varahommikust hilisööni rabamist, kus kontrollida tuleb igat lüli ahelas ning kus piits ja präänik on juhtimise parimad tööriistad. Aga, alati jääb muidugi võimalus, et me läksime hoopis kuulsusi vaatama … Richard BransonWill SmithNick Vujicic

Mina oleksin olnud NBF-il ka siis, kui ülejäänud tuhatkond kaasmaalast poleks tulnud. Soomes on mu äripartnerid ja kliendid ning nendega pidev kontakti hoidmine on minu ettevõttele ülimalt oluline. Kui tahame rääkida ühisest Põhjamaade turust, mille osa on ka Baltikum, siis alustuseks tuleb üksteist paremini tundma õppida.

Juba ainuüksi see on müüt, et eestlased tunnevad soomlasi ja vastupidi.

See pole paraku nii, barjääre ja väljakutseid leidub omajagu. Ja jutt käib hetkel vaid meie lähimatest põhjanaabritest, Skandinaavia on veel omaette teema.

Teiseks läksin muidugi ka seepärast, et ma esindan seesugust inimtüüpi, kes arvab, et tal on veel elus palju õppida ning parim viis selleks on õppida praktikutelt. Me käime ja kuulame kogenumaid, maksame selle eest raha, aga lõpptulemusena vajame me vaid enesekindlust, eneseusku ning kedagi, kes selle olulisust meile meelde tuletaks. “Ah, et sa räägid, et Eesti turg on nii väike, et siin pole võimalik suurt äri ajadagi? Tõesti? Mida sa siis siin Helsingis praegu teed? Kahandad või kasvatad SKT-d? Ja mis see suur üldse on sinu arust?”

Maakeeli ja otseöeldult – tänu paarile kõnelejale sain korralikult “jalaga tagumikku.”

Mina olen üsna tegus inimene, aga see kahjuks ei välista mõttelaiskust, mis elutempo või rutiini keskel aeg-ajalt ikka saabub. Neil hetkedel on igaühel vaja kedagi, kes ühe raputava “hoobi” annaks.

Alljärgnevalt mind enim kõnetanud mõtted juhtimisest ja liidriks olemisest. Oli mingi põhjus, miks ma tundsin vajadust just need mõtted kirja panna. Ehk on alljärgnevatest tähelepanekutest lugejale abi, andes värsket mõtteainet ja/või uut inspiratsiooni oma töös.

Minu 21 juhtimismõtet Nordic Business Forumilt

 1. Ära võta kunagi midagi ega kedagi iseenesestmõistetavana.
 2. Ära ütle juhina kunagi, et sa ei tea, kuhu suunas minema peaks. Näita suunda isegi siis, kui sa selles kindel pole, sest sihita meeskond kaotab kiiresti motivatsiooni.
 3. Veendu selles, et inimesed sinu ümber oleksid õnnelikud.
 4. Ei maksa liigselt muretseda.
 5. Võitle grupimõtlemise vastu.
 6. Vaata ebameeldivale tõele näkku ehk too probleemid lauale isegi siis, kui sa ei tea, kuidas neid lahendada. Rääkimine viib lahendusteni, vaikimine kasvatab probleemi.
 7. Et ise juhina õnnestuda, pead sa aitama teistel õnnestuda.
 8. Meeskonnas eelista andjaid, mitte võtjaid.
 9. Anna ideedele ruumi areneda.
 10. Tulemused võtavad aega, ole kannatlik.
 11. Edukad on need juhid, kes hoolivad inimestest.
 12. Valda kahte olulist kunsti: andestamine ja delegeerimine.
 13. Palka neid, kes on sinust paremad, või vähemasti olgu nad sama head kui sa ise.
 14. Ära topi oma nina pidevalt oma meeskonna töösse, anna neile võimalus ise oma vead ära teha.
 15. Ettevõtja on keegi, kellel on idee, kuidas teiste elu paremaks muuta.
 16. See, kuidas me suhtume eksimustesse, sõltub sellest, millise sildi me neile ise külge kleebime.
 17. Kui inimesed ei tea, et nad on midagi valesti teinud, siis nad ei saa ka olukorda parandada. Pane oma meeskond vastutama.
 18. Demokraatia on tore, aga edukas äriorganisatsioonis peab keegi otsustama – kaasamisel on piirid.
 19. Selgus organisatsioonis ehk kommunikatsiooni lihtsus ja arusaadavus on kriitilise tähtsusega.
 20. Ebaõnnestumine muudab sind paremaks ja tugevamaks.
 21. Ole tänulik (Attitude of Gratitude)!

Kes soovib osa saada NBF-il räägitust pikemalt ja põhjalikumalt, siis soovitan vaadata www.nbforum.com, kuhu peaks peatselt ilmuma selle aasta Executive Summary, kokkuvõte olulisimast.

Annika Arras

Annika Arras on konsultatsiooniagentuuri Miltton kaasasutaja ja tegevjuht. Annika vastutada on äriarendus ja meeskonna juhtimine, aga ka vastutustundliku ettevõtluse suund, mille arengule Eestis ta kaasa aidata soovib. Sellest huvist lähtuvalt kirjutab ta praegu oma magistritööd, uurides ettevõtete vastutustundliku äritegevuse mõju ekspordi- ja investorsuhetele. Loe artikleid (7)