Vaho Klaamann: uued tegijad Lõuna-Aafrika Vabariigi lummavatel põldudel

Simonsberg, üks Stellenboschi ümbruse kaunimaid ja hinnatumaid veinipiirkondi sügisvärvides.

Majandust õppinud ja pikalt IT-äris tegutsenud Vaho Klaamann vaimustus Lõuna-Aafrikas reisides sealsetest veinidest niivõrd, et tema firma West Cape OÜ on tänaseks kõige põnevama ja aktuaalsema LAV-i veinivalikuga maaletooja Eestis. Juba kakskümmend aastat viibib Vaho iga aasta pikalt kohapeal, külastades juba sõpradeks saanud veinimeistreid ning skautides uusi tegijaid ja veine. Ta on kõige pädevam inimene tutvustamaks uusi tuuli Lõuna-Aafrika veiniskeenel ja rääkima uutest tipptootjatest, kes otse loomulikult on esindatud tema veiniportfellis. Vaho Klaamann on teenete eest Kapimaa veinikultuuri tutvustamisel alates 2017. aastast Lõuna-Aafrika Vabariigi aukonsul Eestis.

Lõuna-Aafrika Vabariigi näol on tegemist ilmselt maailma kõige dünaamilisema veinimaaga. Sadulas püsimiseks tuleb pidevalt kohal käia ja ohtralt veini maitsta. Netiavarustest info ammutamiseks on parimateks teejuhtideks LAV-i veinipiibliks peetav Platteri veinigiid ja Tim Atkini iga-aastane veiniraport. Lugeda tasub Neal Martini (Vinous), Jancis Robinsoni ja Greg Sherwoodi LAV-i veinide teemalisi artikleid.

Viimase 5–10 aastaga on jõudnud muutuda nii stiilid kui ka tooniandvad veinitootjad. Klassikalisest pühvlisõnniku ja higi järele lõhnavast Pinotage’ist on jõutud kergete ning elegantsete Pinot Noir’ide ja  Cinsault’deni. Prantsuse mõju on tunda igal pool, suurem osa siin kasvatatavatest marjasortidest on Prantsuse päritolu. Isegi rahvusmarja Pinotage’i vanemad on prantslased. Meeldetuletuseks mainin, et Pinotage on Pinot Noir’i ja Hermitage’i aka Cinsault’ ristand. Chenin Blanc ehk Steen on samuti juurtelt prantslane. Nüüd on lisandunud ka Portugali Tinta Barocca ja Touriga Nacional, Itaalia Sangiovese ja Nebbiolo ning Hispaania Albariño ja Palomino. Päris võõrad pole isegi sellised haruldasemad sordid nagu Ungari Hárslevelű või Kreeka Assyrtiko.