Erkki Otsman: Willkommen, bienvenu, tere tulemast kabareesse!

Foto: Shutterstock

“Tere tulemast kabareesse!” – need kuulsad sõnad lausus Bob Fosse’i 1972. aastal valminud ning maailmaedu maitsnud filmis “Cabaret” tseremooniameister, et alustada meeleolukat õhtut laval, ja show läks lahti…

Mis on kabaree? Kust sai see alguse? Kes on ja olid kabaree säravateks artistideks? Kindlasti saab lugeja neile küsimustele vastused, kui ta on artikli ja selle juurde käivad lisamaterjalid üle vaadanud.

Kabaree algus

Sõna “kabaree” pärineb tõenäoliselt ladina- ja itaaliakeelsest sõnast camera, mis tähendab tuba või ruumi. Just väikeste kodukõrtside ruumid olid paigaks, kus koos istuti, söödi, lauldi ja maailma asju arutati. Caberet, mis on kõige sarnasem tänapäevasele nimele, oli juba 13. sajandi flaamikeelne tuletis odavale söögikohale. Esimesed kabaree nime kandvad asutused tekkisid 19. sajandi Pariisis ning seal lisaks söömisele inimesed ka laulsid (le café chantant). Umbes nii nagu  nad teevad seda ka tänapäeva meluasutuses Le Lapin Agile / Väle Jänes (1860), mis on eri allikate järgi üheks esimeseks kabareeks maailmas. Järgnev videolõik on tunnistuseks, kuidas käib laulu ülesvõtmine ja meeleolu loomine à la française:

Erkki Otsman

Erkki Otsman on muusik ja artist. Loe artikleid (13)