Toomas Jürgens: aiamaa. “Kaduviku kaja. Agulielu”

Foto: Shutterstock

Domineerivaks tooniks agulis on siiski roheline. Soe ja pehme, värske rohu- ja leheroheline. Sest see oli tagahoovis asuva aiamaa põhitoon.

Rubriik “Kaduviku kaja. Agulielu” toob teieni nähtusi, mis meie linnapildist taandumas või juba sootuks kadunud. Kolame tolmustel pööningutel, kiikame pesuköökidesse, tuhnime puukuurides ja ehitame onne. Tule kaasa!

Linna igal piirkonnal on oma värv. See ei pruugi tingimata olla visuaalselt aistitav ega konkreetsete füüsikaliste nähtuste põhjustatud domineeriv valguse lainepikkus, vähemalt samavõrra või enamgi on see hoopis metafüüsiline, mentaalne värvus. Subjektiivne toon, mille maalivad meie emotsioonid, kogemused ja mälestused, aga samuti ootused tuleviku suhtes. Minu jaoks on aguli värvis kindlasti killuke kuldset nagu vanaema tehtud õunamoos, tükike küpse ploomi lillat, kröömike tänavatolmu tuhkjasbeeži ning kindlasti veidike liblikakollast. Aga domineerivaks tooniks agulis on siiski roheline. Soe ja pehme, värske rohu- ja leheroheline. Sest see oli tagahoovis asuva aiamaa põhitoon.

Toomas Jürgens

Toomas Jürgens on semiootik ja kirjandusuurija, kes akadeemilistest huvidest vabal ajal ka ise sõnu ritta sätib. Et teistel samuti midagi uurida oleks. Loe artikleid (13)