Raivo Vare: Ukraina sõja uus eskalatsioon

Nord Streami gaasitoru leke Taanis asuva Bornholmi saare läheduses 27. septembril 2022. Foto: Scanpix

Nagu ka ennustatud, on Venemaa agressiivses sõjas Ukraina vastu saabumas uus etapp.

Möödunud septembrikuul said tõeks mitmed Ukraina sõjaga seotud ennustused. Samas esmakordselt kasvas tõsiseltvõetavaks venelaste poolt tuumarelva kasutamise oht. Venemaa aga on muutmas oma rahvusvahelist strateegiat ning samas jõulisemalt ähvardamas eelkõige Euroopat oma energiarelvaga. EL vastab omapoolse ambivalentse sanktsioonide järjekorras kaheksanda paketiga. Kuid selle mõjukust pärsivad riikide erihuvid.

Ukraina sõja jätkumine

Nagu ka ennustatud, on Venemaa agressiivses sõjas Ukraina vastu saabumas uus etapp. Pärast ukrainlastele edukat pealetungi ja sõjategevuses selgelt initsiatiivi haaramist on Venemaa sunnitud välja kuulutama mobilisatsiooni. Seda nimetatakse küll osaliseks, kuid selle kulg ja väljatilkunud informatsioon annavad põhjust arvata, et tegu on siiski vaid eufemismiga ning mobilisatsioon saab kulgema lainetena, kuid piire sellele ei pruugigi olla. Eks seda peljates ongi sajad tuhanded venemaalased kiirkorras emigreerunud piiririikidesse ja mujale. Putini ukaasi salastatud 7. klausel sisaldavat Vene meedia teatel eesmärgina mobiliseerimiseks miljon või isegi rohkem inimest. Lisaks eeldatakse, et Putin kuulutab varsti välja ka sõjaseisukorra piiriäärsetes Venemaa oblastites ja värskelt annekteeritud Ukraina territooriumidel, mis omakorda kasvatab mobiliseeritavate arvu. Taustaks on Kremli otsus jätkata sõda nüüd juba välksõja asemel kurnamissõja vormis. Seejuures kiirustatakse mõlemalt poolt fikseerimaks oma positsioone rindel enne maastiku läbimatuks tegevat  sügisvihmade perioodi ning sõjapidamiseks ebasoodsat talve.

Raivo Vare

Raivo Vare on hariduselt jurist, lõpetanud Tartu ülikooli õigusteaduskonna ja EBSi magistriprogrammi cum laude. Olnud riigiminister ning teede- ja sideminister, tippjuht pangandus- ning transpordi- ja logistikasektori firmades. Tegev paljude avaliku sektori ja erialaorganisatsioonide, samuti eraettevõtete juhtorganites. Kord kuus vahendab Raivo Vare Edasi lugejatele oma mõtteid tähenduslikest rahvusvahelise elu sündmustest. Loe artikleid (94)