Kristjan Port: kohtud taldrikul lihaga – süüa või mitte? “Pimekohting teadusega”

Foto: Shutterstock

Esivanemad sõid eriliselt mõtlemata. Looduses ellujäämiseks sellest piisas. Kas toidule mõeldes saab loodust trumbata? Oleme ikka piisavalt targad? Räägime toidus liha tarbimise poolt ja vastu poleemikast.

Rubriigis “Pimekohting teadusega” vaatleb Kristjan Port üht teadusega seotud teemat või sündmust ja mõtiskleb selle mõjust igapäevaelule.

“Väidetele, nagu krooniliste haiguste ennetamiseks peab vältima loomseid saaduseid, puuduvad tõendid, samuti on see evolutsioonilises vaates loogikavaene ning juhib poliitikakujundajate tähelepanu kõrvale tervel mõistusel rajanevatest lahendustest, mis tagaksid piisava toitumise. Loomsed saadused sisaldavad kõrge biosaadavusega toitaineid, millest mõnd pole võimalik kergelt taimedest omastada, ning need võivad mängida võtmerolli nii kõrge kui ka madala sissetulekuga riikide elanikkonna toitumisprobleemide lahendamisel.” Tsiteeritud read pärinevad teadusajakirjas The American Journal of Clinical Nutrition avaldatud artiklist, mis käsitleb debateerivalt liha söömise ja tervise vahelist seost.

Kristjan Port

Kristjan Port on spordibioloog ja Tallinna Ülikooli õppejõud. Loe artikleid (62)