Armin Kõomägi ja Aveliina Helmi vestlus: meid ootab ees suur jõhker piits ja väike tükike leiba

Aveliina Helm ja Armin Kõomägi. Foto: Diana Unt.

Kuidas tuua keskkonnateemad söögilauaaruteludesse? Ettevõtja ja kirjaniku Armin Kõomägi kirjalik vestlus ökoloog Aveliina Helmiga.

Avaldame alljärgnevalt vestluse täispika versiooni. Lühendatud kujul on vestlus esmalt ilmunud Edasi paberajakirja sügisnumbris, mis on saadaval suuremates kioskites üle Eesti ja jaekaupluste ajakirjandusletis.

ARMIN: Ühel hetkel leidsin enda hämmastuseks, kui paljud inimese seatud argistest eesmärkidest on otseselt looduse ja keskkonna suhtes vaenuliku toimega. Näiteks kiirus. Ikka veel tuuakse autode reklaamides välja kiirendus, kuigi sellel, kas 100-ni, mis on meie keskmine kiirus maanteel, jõuab paar sekundit aeglasemalt või kiiremini, pole sisuliselt mingit vahet. Me ju kõik teame, et kui pedaal põhja vajutada, tekib ükskõik kui ökonoomse auto kütusepaagis keeris. Vaatamata keskkonnakollapsi käegakatsutavusele meelitavad kõiksugu ralliautode ja vormelite kihutamised endiselt kokku sadu miljoneid kaasaelajaid üle kogu maailma. Ma isegi pole patust puhas. Kui Tänak võistleb, hoian tal ikka silma peal. Kuigi, kui iseendaga argumenteerima asun, saan aru, kui mõttetu spordialaga on tegemist. Mida head saab anda inimkonnale ralli? Mismoodi viib autodel kihutamine elu planeedil edasi, mismoodi muudab inimest paremaks, aitab tugevdada keskkonda, kaitsta loodust, kinkida meie lastele parem tulevik?

Armin Kõomägi

Armin Kõomägi on kirjanik ja ettevõtja. Loe artikleid (6)