Teatriarvustus. Kaja Kann: tsirkus kui soovimatu laps Eesti teatrimaastikul. “Jõehobu”

Tsirkus SaboK, "Jõehobu".

Kumus esietendus 2. septembril Eesti-Soome tsirkusetrupi Circus Sabok lavastus “Jõehobu”, mis on inspireeritud Tommy Hellsteni populaarsest raamatust “Jõehobu elutoas”, rääkides loo sellest, kuidas elada oma elu koos halvima versiooniga iseendast.

Circus Saboki akrobaatiline lavastus “Jõehobu”. Kunstnik ja lavastaja: Kert Ridaste. Tsirkuse artist ja kunstnik: Saana Leppänen (Soome). Videoprojektsioonid: Taavi Varm. Tehnikadirektor, valgustaja ja lavameister: Pauli Niemelä (Soome). Heli eriefektid ja töötlus: Kalle Tikas. Esietendus Kumus 2. septembril.

Vastavalt teemale oli juba enne etenduse vaatamist selge, et siit tsirkusele omast vahvat, lõbusat ja säravat elamust loota ei ole. Tegijad kutsusid meid iseenda painajaliku kaassuhtesõltuvuse maailma. Tsirkusekeel sobis selle loo jutustamiseks ideaalselt. Akrobaatika on liikumine, ainult et riskantsem ja nihutab kehalisi piire mitme sammu võrra äärealale. Paarisakrobaatika on liikumine, aga arvestab lisaks enda kehale ka teise omaga ja tänu teise keha toele annab palju enam võimalusi. Õhuakrobaatika on samuti liikumine, aga vastupanu gravitatsioonijõule mitmekordne. Nii ehitab lavastus kas takistusi või võimalusi ja valgustab läbi üksteisest sõltumise protsessi.

Kaja Kann

Kaja Kann on kaasaegse tantsu koreograaf, tantsija ja treener, ZUGA ühendatud tantsijate ning OMAtsirkuse üks asutajaid. Tegutseb üha enam ka kultuuriajakirjanikuna ja kirjanikuna. Tema teine raamat "Tänavatüdruk" (2020) pälvis Tallinna Ülikooli kirjanduspreemiate jagamisel eripreemia. Loe artikleid (33)