Sander Varusk: 1972 – Wham, Glam, Thank you, Mam! Glämmrock 50

T. Rex. Foto: Getty Images.

Glämmrock vabastas popmuusikas meeste androgüünsuse, inspireerides tulevasi meesrokkareid nagu Brett Anderson või kameeleonlikke naispopstaare nagu Lady Gaga. Hariv ülevaade glämmrocki ajalukku.

“Mu inimeste juustes oli taevas, nüüd kannavad nad tähti oma kulmudel,” ütleb prohvetlikult folk-duo Tyrannosaurus Rexi 1968. aasta debüütalbumi kentsakas pealkiri “My People Were Fair and Had Sky in Their Hair… But Now They’re Content to Wear Stars on Their Brows”. Vaevalt oskas laulja-laulukirjutaja Marc Bolan isegi arvata, et vaid mõne aasta pärast on tähekesed sõna otseses mõttes tema näos, nii telepildis kui laval, oma maa säravaima staarina rokkides T. Rexi nime alt saundi, mis on kaugel Tyrannosaurus Rexi rätsepistes jämmivast psühhedeelsest kommunifolgist. “My People Were Fair…”, mille menu oli olnud parimal juhul mõõdukas, sai aga neli aastat peale ilmumist T. Rexi edu tuules taasväljaandena Briti albumiedetabeli esikohale, tuues triviahaidele Briti albumiedetabeli kõigi aegade pikima pealkirjaga esinumbri. Nii võimsaks oli T. Rex saanud 1972. aastal – glämmrocki nüüd juba poolsajandi juubelit tähistaval kõrghetkel.

Elupõlise autoarmastajana sõitis Marc Bolan, uhke kasukas seljas, 1972. aastasse valge Rolls Royce’iga, mille ta nimetas Valgeks Luigeks oma läbilöögihiti “Ride A White Swan” auks, mis oli Bolani, sünninimega Mark Feld, kauaihatud tähelennu algus. Kuid juba see esimene T. Rexi 1970. aasta hitt lisas õlgadele survet edu saavutamiseks vajalike vastuoluliste muutuste kiuste. Legendaarne BBC Radio 1 saatejuht John Peel jättis Bolani toetamise selle pala tõttu maha, nagu paljud teisedki folgiringkondade puristid, kes nägid Bolani elektriliseks muutumises hülgavat dylanlikku juudase-momenti. Sellest võis Bolan vähe hoolida, kui hitt järgnes hitile järgneval aastal, “Get It On”, seejärel “Hot Love”, üks toretsevam kui teine, rääkimata mängumuutvast albumist “Electric Warrior”, mille nimi ei peida stiilimuutust ning mille monokroomne kitarri ja võimutorni käsitleva rokisõdalase siluett kaanepildil taotleb T. Rexi kui tõelist rockiraskekaallast.

Sander Varusk

Sander Varusk on muusikaajakirjanik ja plaadipoe Terminal juht. Loe artikleid (8)