Merle Viirmaa: pigem “ei”

Illustratsioon: Marko Mäetamm

Warren Buffetti sõnul seisneb edukate ja väga edukate inimeste erinevus selles, et väga edukad ütlevad peaaegu kõigele “ei”. Miks on raske “ei” öelda ja kuidas seda teha  ilma süü- ja häbitundeta ning hirmuta inimestele pettumust valmistada.

Miks on oluline “ei” öelda?

Enamiku probleemide põhjuseks on liiga kiire “jah” ja mitte piisavalt kiire “ei”. Kuna sõnal “ei” on negatiivne varjund, on seda sama raske välja öelda kui kuulda, ning meil kõigil on pikk nimekiri põhjustest, miks me hoidume “ei” ütlemast.

“Ei” ütlemine on oluline oskus, mida arendada. “Ei” teeb ruumi isiklikele ja professionaalsetele saavutustele, toetab produktiivsust, parandab suhteid ning loob rahulolutunnet. Sellest, kuidas tuleme toime aina suurenevate ootuste, töökäskude ja palvetega, sõltub nii tööedu kui ka isiklik heaolu. On selge, et me ei saa öelda “jah” kõigile ja kõigele ning teha kõike hästi. Võttes liiga suuri või valesid koormaid, raiskad aega, energiat, raha ning kaotad fookuse sellelt, mis on tõeliselt oluline. Ja ometi ei taha me teistele pettumust valmistada ega võimalusi tagasi lükata.

Merle Viirmaa

Merle Viirmaa on juhtimiscoach (PCC) ja AoEC coachingu programmide õppejõud EBS’s. Tal on 20 aastat juhikogemust Eesti suuremate meediaettevõtete juhatustes, coachina on ta olnud partner rohkem kui 100 juhile. Loe artikleid (6)