Aurelia Aasa. “Ekspert”. Novell

Illustratsioon: Marko Mäetamm.

Avaldame Edasi novellikonkursil ühe eripreemia pälvinud Aurelia Aasa novelli “Ekspert”.  Selle ja valiku teisi konkursil osalenud lühijutte leiab ka Edasi novellikogust. Põnevat lugemist!

Tuul vahtis hiiglaslikust köögiaknast talveõhtus helendavat südalinna. Ta jälestas lõputuid klaasseinu, millelt peegelduv päike talle end hommikuti liiga vara silma keerutas. See oli ainus põhjus, miks ta talve armastas – päikest nägi harva. Tol õhtul ei pakkunud aga isegi lumetorm lohutust. Elutoas higistav külaline täitis viimase vindini tõmmatud hinge surmatülpimusega. Vihapisaraid tagasi surudes võttis naine ahjust viis tundi küpsenud prae ja lajatas pauguga lauale.

Mart kössitas üksinda lookas laua taga, vaadates närviliselt kella. Tumedad sarvraamidega prillid ääristasid mehe laia punapõskset nägu. Kunagi oli see leemendav kera olnud täis avastamisrõõmu ja ootusärevust. Neljakümne seitsmendaks eluaastaks peegeldus õhetavalt näolapilt pelgalt alarahastatud kunstniku oskuslikult varjatud kibedus. Jõukuse stabiilsus, mis igas Tuule toanurgas nähtamatu koletisena Marti õrritas, pani mehe iiveldama. Ta haaras värskelt täidetud pokaali järele ja kummutas selle põhjani.