Imelised tasuta ruumid. Teel tuleviku raamatukokku

Foto: Shutterstock

Tänased parimad raamatukogud on imelised tasuta ruumid, kus saab lisaks raamatute lugemisele näiteks mägironida, kokandus-kirjaoskust arendada, telesaadet lavastada või kaameraid laenutada, et oma hullumeelset süstasõitu salvestada ning seda hiljem raamatukogu VR-stuudios sõpradele näidata, kirjutavad Merilin Piipuu ja Mihkel Kaevats.

Merilin Piipuu on kultuuriministeeriumi kultuuriväärtuste asekantsler, Mihkel Kaevats on kultuuriväärtuste osakonna juhataja.

Raamatukogu pakub lisaks raamatute laenutamisele veel palju võimalusi, et olla kogukonna ja tulevaste põlvede jaoks edaspidigi kutsuv ja oma. Ent lisaks mainitud võimalustele jääb raamatukogu kindlasti kooskäimise, arutelu ning kriitilise mõtlemise arendamise kohaks – demokraatia kantsiks. Valeinfo ajastul ei tohi me alahinnata raamatukogu ja selle kõrgelt haritud infoprofessionaale, kes pakuvad tuge mullistunud maailmast aru saamiseks ning tasakaalustatud info leidmiseks. Muuseas, Toronto Keskraamatukogu eksperimendist tuli välja, et värskeimad ideed tulid just kõige vastandlikumate arvamustega inimeste dialoogist. Niisiis ei ole küsimus, et “millest sa aru ei saa” või ka “mis sul viga on”, vaid ühise dialoogi turvalises ruumis. Kohas, mis meelitab välja tutvusringkonnast ja õpetab mõistma ka seda naabrimeest, keda arvati mitte sallivat. Just sellist ruumi saab pakkuda kohalik raamatukogu.