Valner Valme: kellele kuulub kõnnitee?

Foto: Shutterstock

Märgatav osa ühiskonnast on jõudnud arusaamale, et jalakäijad ei tohi kõnniteel seisatada, sammu kõrvale astuda, kahekesi kõrvuti käia või muid kummalisi manöövreid ette võtta.

Minu peamine liiklusvahend on jalad, aeg-ajalt jalgratas. Meie perel pole autot, Eesti piires sõidame liinibussiga, mis on meie maal ülimugavad, Tallinnas pikemad otsad taksoga (Bolt – jällegi, ülimugav lahendus), aga üldiselt meile naisega meeldib jala käia, eelistame seda iga kell ka elektritõuksidele. Isegi mitte seepärast, et hoida end vormis või et on kõige keskkonnasõbralikum, kuigi ka nendel põhjustel võiks kõndimist kõigile soovitada. 

Jala käimine on loomulik ja vaba, ma ei sõltu millestki ega kellestki. Jala käies on aega ümbritsevat vaadata ja oma mõtteid mõelda, kaaslasega jalutades vestelda. Imelik, et elu on jõudnud nii kaugele, et peab “leheveergudel” üldse jalakäimise eelistest rääkima. Tegelikult ei pea, paljud meist loevad käekella pealt samme (mina mitte). Lugege ka Frederic Gros’ “Kõndimise filosoofiat” (Tallinna Ülikooli Kirjastus, 2016).

Valner Valme

Valner Valme on Edasi kultuuritoimetaja ja Raadio 2 "Lifti" ning Vikerraadio kirjandussaate juht. Loe artikleid (221)