Peep Jahilo: aega võtab, aga kas ka asja saab? Riigireformi rakendamise mõnedest aspektidest

Foto: Shutterstock

Peatselt algav järgmise aasta riigieelarve arutelu toob suure tõenäosusega taas jutuks lisavajadused ja – mis märksa keerulisem – küsimuse, kust vajaminev raha leida.

Populaarne on rääkida sellest, et riigi ülalpidamiseks kulub liiga palju raha. Ja sellest, et meil on liiga palju ametnikke.  Peaaegu sama  tavapärane on kõnelda riigireformist – mida iganes igaüks selle all silmas peab. Kuna järgmised Riigikogu valimised on juba vähem kui aasta pärast, on väga tõenäoline, et seegi teema varem või hiljem taas hoo sisse saab. Nii nagu 4-5 aastat tagasigi.

Mäletame, et eelmise Riigikogu koosseisu ajal tegutses parlamendis riigireformi probleemkomisjon, mis nädalast nädalasse tegeles arupidamisega, kuidas riigivalitsemist tõhusamaks muuta. Oma eksisteerimise lõpuks tuli komisjon välja vastavateemaliste soovitustega. Mäletame ka, et hulk oma ala asjatundjaid, kes koondusid Riigireformi Sihtasutuse alla, üllitasid 2018.a.  omapoolse põhjaliku mõttetöö tulemisena lausa riigireformi kontseptsiooni.

Peep Jahilo

Peep Jahilo on Vabariigi Presidendi Kantselei direktor, kes töötanud ka Riigikogu Kantselei direktorina, Välisministeeriumi asekantslerina ja suursaadikuna mitmetes riikides. Loe artikleid (5)