Meediaülevaade: naabrid räägivad. 3. september

“Naabrid räägivad” on rubriik, mis käsitleb paar korda kuus lähimate naaberriikide (Soome, Rootsi, Läti, Venemaa) inimeste jaoks olulisi ja/või tähelepanuväärseid meedias kajastamist leidnud teemasid, mis peavoolumeedia kaudu Eesti lugejani ei pruugi jõuda. Alljärgnev meediaülevaade on valik põnevamatest ja Eesti lugejale huvi pakkuda võivatest uudistest.

Soome

Soomes pakutakse radikaliseerumisest vabanemiseks abi

Ka Soomes on hakatud pakkuma radikaliseerunutele, kuid sellest vabaneda soovijatele riigi poolt abi ja tuge. Samas on selleks määratud vahendid võrreldes muu Euroopaga väga napid. Näiteks selgus nüüd Turu pussitamiste järelnopetes, et Soomes on tänavu aastal vastavaid kliente riigi poolt toetataval tegevusel 40 ringis, kuid eelmine aasta ainult 5. Loe edasi…

Kuidas Soome järgmise aasta eelarve tavalist keskmist inimest mõjutab?

Tõuseb:

  • Keskiolut 4 senti purgilt
  • Vein 27 senti pudelilt
  • Koskenkorva viin 55 senti pudelilt
  • Suitsupakk 60 senti
  • Ühepereelamu õliküte 45 eurot ja kaugküte 12 eurot aastas
  • Üksikhooldajast vanema toetus lapse kohta 5 eurot kuus
  • Ematoetus 30 eurot
  • Minimaalne garanteeritud pension 15 eurot kuus
  • Pereinimestest tudengite toetus 75 eurot kuus

Langeb:

  • Umbes 32000 eurot maksev auto 210 eurot
  • Rahvusringhäälingumaks kaob alla 14800 aasta teenivatelt

Loe edasi…

Pealinnaregioonis uus elamispinnatrend – väiksem kodu, aga keskuses

Pealinnaregiooni valdades on täheldatud, et senine buum ehitada suure hooga maale ühepereelamuid – nn. Nurmijärvi fenomen – on hakanud pöörduma hoopis teise suunda ehk nüüd on suurim nõudluse kasv väiksema, kuid omavalitsuse keskusele lähemal või lausa keskuses paiknevatele pindadele. Loe edasi…

Läti

 4/5 Läti elanikest ei plaani kodumaalt lahkuda

Värske küsitluse tulemustest selgus, et 78% Läti elanikest riigist lahkuda või riigi piires ümber kolida ei plaani ja ainult 10% teatas vastavast kavatsusest. Antud kümnendikust kolmandik plaanib kolida mujale Euroopa Liidu piires, 26% plaanib kolimist Läti piires ja 5% Venemaale. Loe edasi…

Lätis on äravisatud rehvid suur keskkonnarisk

Lätis on ebaseaduslike rehviprügimägede kontrollimatu teke ja juulis ühel sellisel Jurmalas (Sloka linnaosas) paikneval ”mäel” 1,2 hektari suurusel ala aset leidnud tulekahju viinud asjad nii kaugele, et keskkonnaaktivistide sõnul on pealinnaregioonis olemas reaalne katastroofirisk. Loe edasi…

Kooliaasta algus Riias – totaalne ummik kogu linnas

„Diena“ 1. septembri karikatuur „Selle aasta kampaania aitab meil mitte kooli minna“ kuvab kujundlikult olukorda Läti pealinnas õppeaasta alguses – tänu suurtele samaaegsetele tänavaremontidele ja infraehitustöödele hilines näiteks umbesõidetud tänavatel ühiskondlik transport päeva lõpuks keskmiselt terve tunni. Loe edasi…

Rootsi

Rootsis ei ole veel plaanis suvele joont alla tõmmata

Rootsi meteospetsid väidavad, et suve jagub jahedamate, tuulisemate ja vihmasemate ilmade kiuste ka veel septembrisse – kõik sõltuvat sellest, mida keegi suveks peab ja suvelt ootas …Loe edasi…

Ka Stockholmis varitsevad kooliteel liikluskollid

Augusti eelviimasel nädalal (Rootsis algas tänavu kool 20. augustil) jäi Suur-Stockholmis 754 juhti vahele kiiruseületamisega koolide ja lasteaedade läheduses. Nendest 74 jäid lubadest ilma ja 54 juhtumi puhul kahtlustati alkoholi- või narkojoovet. Loe edasi…

Rootsi elamispinnakriis süveneb

Rootsis on juba kümmekond aastat vähemalt suuremates linnades olnud pidevalt üleval järjest karmimaks muutuv elamispinnakriis, mis tähendab lihtsalt, et mida suurem linn, seda raskem on seal elamispinda leida. Tänavu on Rootsi 290-st omavalitsusest koguni 255 andnud teada, et peavad enda territooriumil saada olevat elamispinda ebapiisavaks. 2015. aastal oli vastav näitaja 183. Loe edasi… 

Venemaa

Venemaalased valmis ise loodust kaitsma asuma

Üle pooled Venemaa elanikest ei ole rahul looduse olukorraga ehk arvavad olukorda pigem halvenevat. Samas ei usalda nad sugugi antud valdkonna eest vastutavaid ametnikke. Selle tulemusel on aina rohkem tekkimas kohalikke kogukonnapõhiseid looduse kaitsmise initsiatiive. Suurimaks probleemiks peetakse prügimajandust ja eelkõige –mägesid. Loe edasi…

Venemaalased reisivad vähem ja iseseisvamalt

Aastaga on Venemaal langenud reisifirmade teenuseid oma reiside planeerimisel kasutavate venemaalaste osakaal 28%-lt 26%-le. Ja oma puhkuse kas kodus või suvilas veetmine muutub aina ahvatlevamaks näiteks kultuuri- ja kuurorditurismi arvelt. Loe edasi…

Ermitaaž maailma Top4 muuseum

Erasmuse Ülikooli (Holland) küsitluse tulemustel platseerus Ermitaaž maailma Top 5-e muuseumi hulka ehk neljandaks Louvre, Van Goghi Muuseumi ja Rijksmuseumi (mõlemad Amsterdamis) järel ja British Museum’i eesLoe edasi…

Ain Hinsberg

Ain Hinsberg on Pärnust pärit turismimajanduse asjatundja, kes on külalislahkusmajandust uurinud ja kogu Läänemere regioonis edendanud viimased 25 aastat. Külalislahkusmajandus tegevusvaldkonnana on riigi majandusele olulise mõjuga nähtus, mis eeldab valdkonnas tegutsejatelt regulaarset kursisolekut naaberriikide elanike jaoks oluliste teemadega, aga ka analüüsima Eesti kuvandit naabrite vaatenurgast. Loe artikleid (163)