Mihkel Kangur: saabuval suvepuhkusel võta vabamalt

Saabuval suvepuhkusel võta vabamalt. Kui tunned, et igavus tuleb peale ja tahaks midagi teha, siis ära anna kiusatusele muru niita nõnda kergelt järele. Foto: Shutterstock

Jätkusuutliku eluviisi osaks on elurikkuse hoidmine. Vahel on selleks vaja lihtsalt vähem teha. 

Jaanipäevaks kasvab hein alati kõrgeks, isegi nii jahedal kevadsuvel nagu tänavu. Loomulikult seda vaid juhul, kui taimedel lastakse kasvada. Vaevalt on lumi saanud viimastest varjulisematest kraavipõhjadest sulada, kui kuurist otsitakse välja muruniidukid ja asutakse vastselt tärganud rohuliblesid pügama. Nii võime vaiksetel suveõhtutel kuulda kilomeetrite kaugusele, kuidas keegi on oma niiduki käima tõmmanud. Mõni ogaram ja sadistlikum teeb seda ka hommikuti.

Guugeldades leidsin, et Yale’i ülikooli hinnangul kulutatakse USA-s aastas umbes 600 miljonit gallonit mootorikütust muru niitmiseks. Meie mõõtühikutes teeb see ligikaudu 2,3 miljardit liitrit bensiini. USA elanike arvu puhul tähendab see umbes 15 liitrit kütust majapidamise kohta. NASA andmetel on USA-s hooldatavat murupinda 128 000 ruutkilomeetrit. See on umbes kolme Eesti jagu pinda. Arvestades Eesti jõukuse taset, võib samad numbrid proportsionaalselt rahvaarvuga üle kanda ka siinsesse konteksti. Üha sagedamini võib küll meie aedades kohata mürisevate muruniidukite asemel akutoitel roboteid. Pidades silmas mururoboti elukaart ja Eesti elektritootmise keskkonnavaenulikkust, pole siin keskkonnakollapsile kaasa aitamise määras suurt vahet.

Mihkel Kangur

Mihkel Kangur on Rakvere Riigigümnaasiumi õppe- ja arendusjuht, varasemalt töötanud Talllina Ülikooli vanemteadurina. Hariduselt ökoloogia doktor ja uurinud Eesti taimkatte arengut jääajajärgsel perioodil. Ökoloogia alaste uuringute tulemustest olen näinud, milline on olnud inimese mõju ökosüsteemidele ja millised võivad olla vastasmõjude tagajärjed meie ühiskonnale. Seetõttu olen viimastel aastatel üha enam keskendunud säästva arengu haridusele ja Gaia haridusele, lootuses, et meil on läbi hariduse võimalik muuta ühiskonna kurssi. Loe artikleid (31)