Raivo Vare: sõda Ukrainas mõjutab kogu maailma

Raivo Vare. Illustratsioon: Toon Vugts

Ukraina-vastase agressiooniga Venemaa poolt on käivitunud mitmed protsessid, mis mõjutavad kogu maailma. Jätaks seekord kõrvale poliitilised ja sõjalis-tehnilised teemad ja piirduks siin vaid mõnede majanduslike mõjude käsitlemisega. Seda enam, et kehtestatud sanktsioonidega ja nendele vastu tegutsemisega Venemaa poolt valati täiendavalt õli tulle. Just. Õli.

Seekordses ülevaates: Ukrainale läänepoolse abi osutamise võidujooks, EL-i kuuenda sanktsioonide paketi head ja vead, energiakandjate ja teraviljaveo blokaadi ärakasutamine Venemaa poolt talle kehtestatud sanktsioonide nurjamiseks ja kolmikplaan sõja lõpetamiseks.

Ukrainale läänepoolse abi osutamise võidujooks

Tundub, et mida kauem kestab sõda ja mida edukamad on ukrainlased selles, seda enam usub kollektiivne Lääs ja eriti selle juhtriigid, et Venemaa võibki mitte võita. Seepärast ollakse palju enam senisest valmis andma Ukrainale eriti Vene analoogidest võimekamat raskerelvastust ja kõrgtehnoloogilist muud varustust, mis kallutaks sõjaväljal tulemuse ukrainlaste kasuks. Isegi sakslased, kes seni oma kantsleri Scholzi eestvõttel on üpris kaua eelistanud pigem raha ja lubaduste andmist, on hakanud nüüd ka relvaabis reaalselt tegutsema.

Raivo Vare

Raivo Vare on hariduselt jurist, lõpetanud Tartu ülikooli õigusteaduskonna ja EBSi magistriprogrammi cum laude. Olnud riigiminister ning teede- ja sideminister, tippjuht pangandus- ning transpordi- ja logistikasektori firmades. Tegev paljude avaliku sektori ja erialaorganisatsioonide, samuti eraettevõtete juhtorganites. Kord kuus vahendab Raivo Vare Edasi lugejatele oma mõtteid tähenduslikest rahvusvahelise elu sündmustest. Loe artikleid (83)