Peeter Koppel: võidab see, kes saab kõige rohkem lapsi!

Peeter Koppel. Illustratsioon: Toon Vugts.

Majanduskasv kipub olema ülemüstifitseeritud nähtus.

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja suvenumbris, mis on saadaval suuremates kioskites üle Eesti ja jaekaupluste ajakirjandusletis. Kõiki seniseid pabernumbreid saab osta Edasi e-poest.

Kui enamasti võetakse majanduskasvu hinnanguna, kas elu on läinud paremaks või vähemalt edasi, siis kohati oleks see ka kui negatiivse alatooniga sõna, mis viitab, kuidas ja mil määral inimkond loodusele liiga teeb. Kuigi see viimane mõte pole teatud kontekstis otseselt vale, ei haara see endasse piisavalt konteksti, et olla ka otseselt tõsi. Seetõttu olengi mina majanduskasvust rääkides proovinud alati ära mainida majanduskasvu juurpõhjused: demograafia ja tootlikkuse kasv. Demograafia ilmselt on kahest juurpõhjusest lihtsamini mõistetav: rohkem inimesi tähendab arusaadavalt ju suuremat vajadust toodete ning teenuste järele. Kuid mitte ainult – sestap proovingi käesolevaga demograafia ja majanduse seoseid veidi avada ning kõnelda sellest, millest strateegidele kõige rohkem rääkida meeldib – tulevikust. Üllatavalt ehk tulevikust, kus hakatakse eri põhjustel saama senisest rohkem lapsi.

Peeter Koppel

Peeter Koppel on on varahaldur, kes kommenteerib sageli Eesti meedias majandusteemasid, eriti finantsturgude käitumist ja seda mõjutavaid tegureid. Peeter on Redgate Wealth’i investeeringute valdkonna juht. Loe artikleid (78)